Karbon tozu katkılı bitüm ile üretilen iletken asfalt betonunun iletkenlik ve mekanik özelliklerinin araştırılması
Investigation of conductivity and mechanical properties of conductive asphalt concrete produced with carbon black modified bitumen
  1. Tez No: 789190
  2. Yazar: HAKKI ARDA DÜZGÜN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CAHİT GÜRER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ulaşım, Transportation
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Elektriksel iletken asfalt betonu, (İAB) asfalt kaplamalar karayolu ve havaalanı kaplamalarda buzlanma önlemek için kullanılır. Bu çalışmada elektriksel olarak iletken asfalt betonu elde etmek için iletken bileşen olarak karbon lifi eklenmiştir. Ayrıca benzer çalışmalardan farklı olarak, kaba agrega olarak bazalt, ince agrega olarak kireç taşı hibrit olarak kullanılmıştır. Seri 1 numunelerde katkısız bitüm kullanılmıştır. Elektriksel iletkenlik özelliğini artırmak için kullanılan bitüm %14 karbon tozu (KT) ile modifiye edilerek ikinci tip numunelerde kullanılmıştır (Seri 2). İAB numunelerin elektriksel iletkenlik özelliklerini incelemek için özdirenç ölçümü, ısıl dağılım ölçümü, buz eritme performansı ve donma-elektriksel iletkenlikle çözdürme çevrim deneyleri gerçekleştirilmiştir. Daha sonra İAB numunelerin mekanik özelliklerin incelenmesi için Marshall stabilite-akma, dolaylı çekme ve Cantabro deneyleri gerçekleştirilmiştir. Çalışma sonucunda üretilen İAB numunelerin buzlanma önlemede kullanılabileceği bununla birlikte İAB elektriksel özelliklerin mineral agreganın cinsine büyük ölçüde bağlı olduğu anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Electrical conductive asphalt concrete, (CAC) asphalt pavements are used to anti-icing in highway and airfield pavements. In this study, carbon fiber was added as a conductive component to obtain electrically conductive asphalt concrete. Furthermore, unlike similar studies, lime stone and basalt aggregates were used as fine and coarse aggregates fractions as respectively. Base bitumen was used in Series 1 samples. In order to increase the electrical conductivity, the bitumen used in the study was modified with 14% carbon powder (CP) and used in Series 2 samples. In order to examine the electrical conductivity properties of CAC samples, volume resistivity measurement, thermal dissipation measurement, defrosting performance, and freeze-thaw cycle tests were carried out. Then, Marshall stability-flow, indirect tensile, and Cantabro tests were carried out to examine the mechanical properties of CAC samples. As a result of the study, it was understood that the CAC samples produced could be used in anti-icing, however, the electrical properties of the CAC were largely dependent on the type of mineral aggregate.