1 m3 kepçe kapasitesine sahip Beko-Loder kazıcı uçlarının, dinamik yükler altında aşınma etkisi ile yorulma ve çalışma sürelerinin analizi
Working times and deformation analysis of Beko-Loader excavator bits with 1 m3 capacity under dynamic loads and wear effects
- Tez No: 789201
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MENDERES KALKAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu çalışma kapsamında, 1 m3 kepçe kapasitesine sahip kanal kazıcı tırnakların dinamik yükler altında aşınma etkisi ile yorulma ve çalışma sürelerinin analizi yapılmıştır. Kanal kazıcı tırnaklarda dizayn geometrisi ve kullanılan malzemenin teknik özellikleri en önemli parametrelerdendir. Özellikle inşaat, tarım gibi birçok yerde kullanım alanı bulan bekoloderler de dinamik yükler altında meydana gelen gerilmelerin 1 m3 kapasiteli kovalarda kullanılan üç farklı modele ait tırnaklar üzerindeki aşınmanın, yorulma ve ömür süresinin belirlenmesi hedeflenmiştir. Tırnaklar üzerinde ayrık elemanlar yönteminin yardımı ile aşınma durumları belirlenecek ve çalışma ortamında oluşan dinamik yükler, sonlu elemanlar yöntemi katkısı ile hesaplanarak tırnakların ömür süreleri belirlenecektir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, Analysis of the wear effect, fatigue and operating times of trencher teeth with 1m3 bucket capacity under dynamic loads were made. The design geometry and technical properties of the material used are the most important parameters in trencher claws. It is aimed to determine the stresses that occur under dynamic loads, wear on the claws of three different models used in buckets with 1 m3 capacity, fatigue and life time, especially in backhoe loaders, which are used in many places such as construction and agriculture. Wear conditions on the nails will be determined with the help of the discrete element method and the dynamic loads occurring in the working environment will be calculated with the contribution of the finite element method and the life span of the nails will be determined.