Nadir toprak elementleriyle katkılandırılmış borat camların fiziksel ve radyasyon zırhlama özelliklerinin incelenmesi
Analysis of elastic, mechanical, optical and radiation shielding properties of rare earth elements doped borate glass
  1. Tez No: 789202
  2. Yazar: İLYAS İZGÜDEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YAHYA TAŞGIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Munzur Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu çalışmada Ülkemizde yer alan zengin bor madeni rezervinin daha verimli kullanılması amacıyla ana maddesi bor oksit olan ve içerisine yine ülkemizde ham madde olarak bulunan ve yeni keşifler ve incelemelere konu nadir toprak elementleri katkılanarak hazırlanan ve kurşun katkılı camlara alternatif olabilecek ve yüksek teknoloji ürünlerinde (Akıllı cihaz ekranları, uzay ve sağlık teknolojileri gibi) kullanılabilecek yeni nesil radyasyon kalkanlayıcı camlar üretmektir. Üretimi yapılan ürünlerin öncelikle XRD yöntemi ile faz tanımlaması yapılmış ve numunelerin amorf yapısına sahip cam olduğu belirlenmiştir. Üretilen numunelerin FTIR yöntemi ile kimyasal bağları ve moleküler yapıları araştırılarak düzgün bağlar oluşturan camlar olduğu belirlenmiştir. Elde edilen numunelerin UV-Vis Spektroskopisi yöntemi ile ışık geçirgenliği ve soğurma spektrumları belirlenerek normal cam karakteri gösterdiği belirlenmiştir. Camların camsı özelliklerinin iyi sonuçlar verdiği tespit edilmiş ve mekanik özelliklerden yoğunluk, sertlik, kırılma toklukları ve gevreklikleri incelenmiş ve sonuçları değerlendirilmiştir. Cam örneklerinin radyasyon zırhlama ölçümleri Atatürk Üniversitesi Fen Fakültesi Fizik Bölümü Prof. Dr. Wolf Weyrich Yüksek Enerji Spektroskopisi Laboratuvarı'nda bulunan deney düzeneği kullanılarak yapılmış ve cam örneklerinin kurşun katkılı camlara alternatif olabilecek seviyede radyasyon kalkanlama yaptığı belirlenmiştir. Bu çalışmanın amacı yapılan nadir toprak elementleri katkılı borat camlarda radyasyon zırhlamanın yanı sıra mekanik ve fiziksel özelliklerinin iyileştirilmesinde yardımcı olacak bir yayın (Tez) oluşturarak bilimsel çözümler sunmaktır.
Özet (Çeviri)
In this study, in order to use the rich boron mineral reserves in our country more efficiently, the main material of which is boron oxide and is prepared by adding rare earth elements, which is also a raw material in our country and which is the subject of new discoveries and investigations, can be an alternative to lead added glasses and can be used in high technology products (Smart device). to produce new generation radiation shielding glasses that can be used (such as screens, space and health technologies). First of all, the phase definition of the manufactured products was made by XRD method and it was determined that the samples were glass with amorphous structure. The chemical bonds and molecular structures of the produced samples were investigated by the FTIR method and it was determined that they were glasses that formed smooth bonds. The light transmittance and absorption spectra of the obtained samples were determined by UV-Vis Spectroscopy method and it was determined that they showed normal glass character. It was determined that the glassy properties of the glasses gave good results and the mechanical properties such as density, hardness, fracture toughness and brittleness were examined and the results were evaluated. Radiation shielding measurements of glass samples were made by Atatürk University, Faculty of Science, Department of Physics. Dr. It was made by using the experimental setup in the Wolf Weyrich High Energy Spectroscopy Laboratory and it was determined that the glass samples had radiation shielding at a level that could be an alternative to lead-doped glasses. The aim of this study is to present scientific solutions by creating a publication (Thesis) that will help in improving the mechanical and physical properties of borate glasses with rare earth elements, as well as radiation shielding.