Epın calcaneı (topuk dikeni) olan hastalarda medıal longıtudınal arkın morfometrisi pes planus veya pes cavus oluşumunu etkiler mi?
Does medial longitudinal arch morphometrics affect the formation of pes planus or pes cavus in patients with epin calcanei (HEEL SPUR)?
- Tez No: 789218
- Danışmanlar: PROF. DR. NESLİHAN YÜZBAŞIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Anatomi, Anatomy
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Epin calcanei, calcaneus'taki kemik çıkıntılar olarak tanımlanır. Calcaneal çıkıntılar, plantar fasiit'e bağlı topuk ağrısı ile ilişkilendirilir. Plantar fasiit, calcaneus çevresinde tekrarlayan travmalar nedeniyle ortaya çıkan, plantar fascia'nın dejeneratif bir sendromudur. Plantar fasiit, medial longitudinal ark'ın (MLA) morfometrisini etkileyebilmektedir. Bu morfometrik bozulmaya bağlı olarak kişilerde pes cavus ve pes planus ayak deformiteleri ortaya çıkabilmektedir. Plantar fasiit ile ilişkili olan epin calcanei hastalarında da MLA'nın morfometrisi bozulabilmektedir. Bu nedenle çalışmamızın amacı; Epin calcanei hastalarının X-ray ayak görüntüsünde MLA'nın morfometrisindeki anatomik değişikliklerini ortaya koymak ve bu hastaların pes cavus veya pes planus ayak yapılarına olan yatkınlığını değerlendirmektir. Bunun için 200 kişinin ayak lateral Komputerize Radyografi'si (CR) değerlendirilmiştir. Bu kişiler iki gruba ayrılarak incelenmiştir. Birinci grup, epin calcanei tanısı alan 100 kişi tarafından oluşturulmuştur. İkinci grup epin calcanei tanısı almayıp dışlanma kriterlerine uygun 100 kişi tarafından oluşturulmuştur. Her iki gruptaki radyolojik görüntülerde pes planus ve pes cavus ile ilişkili olan 'Calcaneal pitch, lateral Meary, tibiotalar ve Hibbs' açılarının ölçümleri karşılaştırılmıştır. Calcaneal pitch, lateral Meary ve Hibbs açılarının değerleri hasta ve kontrol grupları arasında karşılaştırıldığında istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık bulunamamıştır (p>0,05).
Özet (Çeviri)
Epin calcanei are defined as bony prominences in the calcaneus. Calcaneal spurs are associated with heel pain due to plantar fasciitis. Plantar fasciitis is a degenerative syndrome of the plantar fascia that occurs due to repetitive trauma around the calcaneus. Plantar fasciitis can affect the morphometry of the medial longitudinal arch (MLA). Pes cavus and pes planus foot deformities may occur in individuals due to MLA deterioration. Morphometry of MLA may also be impaired in patients with epin calcanei associated with plantar fasciitis. Therefore, the aim of our study; To reveal the anatomical changes in the morphometry of the MLA in the X-ray foot images of epin calcanei patients and to evaluate the predisposition of these patients to pes cavus or pes planus foot structures. For this purpose, foot lateral Computed Radiographs (CR) of 200 people were evaluated. These individuals were divided into two groups and examined. The first group was formed by 100 people diagnosed with epin calcanei. The second group was formed by 100 people who were not diagnosed with epin calcanei and have the exclusion criteria. The measurements of the 'Calcaneal pitch, lateral Meary, tibiotalar and Hibbs' angles associated with pes planus and pes cavus were compared in the radiological images of both groups. When the values of calcaneal pitch, lateral Meary and Hibbs angles were compared between the patient and control groups, no statistically significant difference was found (p>0.05).