Forecasting realized volatility of BIST indices with har-type models
BIST endekslerinde gerçekleşen volatilitenin har cinsi modellerle tahmin edilmesi
  1. Tez No: 789239
  2. Yazar: EMRE AHMET KÖKSAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞÜKRİYE TÜYSÜZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonometri, Ekonomi, Maliye, Econometrics, Economics, Finance
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Finansal Ekonomi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 45
Özet
Bu tezde, seçimlik BIST endekslerinde gerçekleşen oynaklık, Heterojen Otoregresif Model (HAR) ve türevleri kullanılarak tahmin edilmiştir. Bu amaç için, 2001 ve 2021 yılları arasında oluşmuş fiyatlar kullanılarak 5 dakikalık getiri değerleri elde edilmiş, bu değerler gerçekleşen oynaklık değerleri ve diğer ölçümlerin hesaplanmasında temel olarak kullanılmıştır. Çalışmada 1 gün sonraki oynaklığın tahmini için kayan pencereler yöntemi kullanılmıştır. Sonrasında bu tahminler asıl gerçekleşen oynaklık değerleri ile kıyaslanmıştır. Tez, HAR cinsi modellerin kapsamlı bir karşılaştırmasını sunmakta olup tahmin için kullanılan verinin özelliklerinin önemini vurgulamaktadır. İlaveten, tezdeki bulgular endekslerde oynaklık tahmini hususunda ağırlıklar bağlamında dengesiz portföy oluşturma kaynaklı sorunların mevcudiyetine de işaret etmektedir. Sonuç olarak, HAR Modelleri Borsa İstanbul zaman serileri için başarılı bir tahminci olduğunu ispat etmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, realized volatility of a selection of BIST Indices are forecasted with Heterogeneous Autoregressive Model (HAR) and its variations. For this purpose, ticks between 2001 and 2021 are used to generate 5-minute returns, which formed the basis for calculations of realized volatility and other realized measures. In the study, rolling windows are utilized for forecasting the volatility of one day ahead. These predictions are then compared to the actual realized volatilities. The thesis provides a thorough comparison of HAR-type models, and emphasizes the importance of underlying time series' characteristics in forecasting. Moreover, the findings of this thesis also hint at matters of diversification particular to index volatility forecasting. In overall, HAR Models proved to be a successful estimator for Turkish Stock Exchange time series.