Todorov'un fantastik kuramı ışığında İhsan Oktay Anar romancılığı
İhsan Oktay Anar novels in the light of Todorov's theory of fantastic
  1. Tez No: 504451
  2. Yazar: NEŞE KÖSEOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ BUDAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Batı Dilleri ve Edebiyatı, Karşılaştırmalı Edebiyat, Türk Dili ve Edebiyatı, Western Linguistics and Literature, Comparative Literature, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Karşılaştırmalı Edebiyat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 155
Özet
Bu çalışmanın amacı son dönemin popüler yazarlarından İhsan Oktay Anar'ın romancılığını, yapısalcı eleştiri kuramcılarından Tzvetan Todorov tarafından oluşturulan fantastik kuram ışığında incelemektir. Çalışmada öncelikle Tzvetan Todorov'un Fantastik: Edebi Türe Yapısal Bir Yaklaşım adlı kitabında sınırları çizilen fantastik kuram analiz edilmiş ve burada geçen terimler şematik bir hale getirilmiştir. Sonraki aşamadaysa İhsan Oktay Anar'ın yedi romanın tümü, bu fantastik kuram şablonuna yerleştirilerek incelenmiştir. Tzvetan Todorov'un fantastik türü için belirlediği kriterlerin her biri İhsan Oktay Anar romanları üzerinde tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the novels of Ihsan Oktay Anar who is the late popular writer in the light of fantastic theory created by Tzvetan Todorov who is the structuralist critic theorists. In the study, firstly the fantastic theory drawn in the book titled The Fantastic: A Structural Approach to a Literary Genre by Tzvetan Todorov was analyzed and the terms used here are schematized. In the next stage, all seven novels of Ihsan Oktay Anar were examined in this fantastic theory template. Each criterion that Tzvetan Todorov has determined for the fantastic genre has been determined on the novels of Ihsan Oktay Anar.