Digital transformation and new leadership competencies
Dijital dönüşüm ve yeni liderlik yetkinlikleri
- Tez No: 789263
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHTAP ÖZŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gebze Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
İşletmelerin dijital dönüşümü, teknolojik, insani ve organizasyonel yönleri kapsar ve strateji, vizyon, liderlik, dijital okuryazarlık ve farkındalığın yanı sıra fırsatları belirleme ve bunlardan yararlanma becerisindeki değişiklikleri içeren kapsamlı bir paradigma değişikliği gerektirir. COVID-19 salgını, pandeminin getirdiği artan rekabet baskıları ve aksaklıklar göz önüne alındığında, her büyüklükteki işletme için dijital dönüşümün gerekliliğini vurguladı. Üçüncü platform teknolojilerini ve sistemlerini benimsemek, işletmelerin rekabetçi tehditleri ele almasına, maliyetleri düşürmesine, müşteri beklentilerini karşılamasına, karar vermeyi iyileştirmesine ve diğer kuruluşlarla rekabet etme yeteneklerini engelleyen dijital uçurumu kapatmasına olanak sağlayabilir. Bu çalışma, üretken liderliğin, üst yönetim ekibinin dijital okuryazarlığının ve üst yönetim ekibinin dijital farkındalığının firmaların dijital olgunluğu üzerindeki etkisini araştırmaktadır. Araştırma, Türkiye'de faaliyet gösteren 249 şirketin üst, orta, alt düzey yöneticileri ve beyaz yakalı çalışanlarından oluşan 365 katılımcıdan ampirik veri toplamak için anket yöntemi kullanmıştır. Araştırmanın bulguları, üretken liderlik, dijital okuryazarlık ve üst yönetim ekibinin dijitalleşme fayda algısı konusundaki farkındalığının firmaların dijital olgunluğunu olumlu etkilediğini, üst yönetimin dijitalleşme maliyet algısı farkındalığının ise orta ölçekli firmalar için olumsuz bir etkiye sahip olduğunu ortaya koymuştur. Ayrıca çalışmada üst yönetim ekibinin dijital okuryazarlığının üretken liderlik ile küçük ölçekli firmaların dijital olgunluk düzeyi arasındaki ilişkide aracı etkiye sahip olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The digital transformation of business organizations encompasses technological, human, and organizational aspects, and requires a comprehensive shift in paradigm that includes changes in strategy, vision, leadership, digital literacy and awareness, as well as the ability to identify and capitalize on opportunities. The COVID-19 pandemic has emphasized the necessity of digital transformation for businesses of all sizes, given the increased competitive pressures and disruptions brought about by the pandemic. Adopting third-platform technologies and systems can enable businesses to address competitive threats, reduce costs, meet customer expectations, improve decision-making, and close the digital divide that has hindered their ability to compete with other organizations. This study investigates the impact of generative leadership, top management team's digital literacy, and top management team's digital awareness on the digital maturity of firms. The research utilized a questionnaire survey to collect empirical data from 365 participants, comprising upper, middle, first-level managers and white-collar employees of 249 companies operating in Turkey. The findings of the research revealed that generative leadership, top management team's digital literacy and top management team's awareness on benefits of digitalization positively affect the digital maturity of firms, whereas top management team's awareness on costs of digitalization appears to have a negative effect for medium-sized firms. Additionally, top management team's digital literacy was found to have a mediating effect on the relationship between generative leadership and the level of digital maturity of small-sized firms in the study.