Characterization of the shape memory behavior of high strength nitihfpd shape memory alloys
Yüksek mukavemetli nitihfpd şekil hafızali alaşımların şekil hafıza davranışlarının karakterizasyonu
  1. Tez No: 789265
  2. Yazar: GÜHER PELİN TOKER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HALUK KARACA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: University of Kentucky
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
NiTiHf bazlı alaşımlar, yüksek mukavemet ve ürün çıkışı ile yüksek dönüşüm sıcaklıkları (>100 oC) gerektiren uygulamalar için potansiyel alanlar olarak ortaya çıkmıştır. Bu alaşımların yüksek dönüşüm sıcaklıklarına rağmen, düşük sönümleme kapasiteleri, gevreklikleri ve zayıf süperelastik özellikleri (Ti bakımından zengin NiTiHf'ler), birçok endüstride daha geniş kullanımlarını engellemektedir. Bu çalışmada, Pd dördüncü alışım elementi olarak şekil hafıza davranışını iyileştirmek ve uygun hale getirmek için NiTiHf alaşımlarına eklenmiştir. NiTiHfPd alaşımları, bileşim ve işleme etkileri açısından sistematik olarak incelenmiştir. Bu çalışmada, Hf'nin Ti ile ikame edilmesinin NiTiHfPd alaşımlarının sekil hafızali davranışları üzerindeki etkileri araştırılmıştır. Bilesimler Ni40.3Ti34.7Hf20Pd5, Ni40.3Ti39.7Hf15Pd5 ve Ni40.3Ti44.7Hf10Pd5 (%) olarak seçilmiştir. Dönüşüm sıcaklıkları, mikro yapıları ve sekil hafızali özellikleri ortaya çıkarılmış ve geleneksel sekil hafızali alaşımlarla karşılaştırılmıştır. Hf içeriğinin artmasıyla donuşum sıcaklıklarının arttığı ancak donuşum geriliminin azaldığı ortaya çıkmıştır. Ayrıca, Ni45.3Ti29.7Hf20Pd5 ve Ni45.3Ti39.7Hf10Pd5alasimlarinin superelastic özellikleri incelenmiştir. Polikristal Ni45.3Ti29.7Hf20Pd5'lerin donuşum sıcaklıkları, büyük ölçüde ısıl işlem sıcaklıklarına bağlıdır ve oda sıcaklığından 250 oC'ye kadar geniş ölçüde değiştirilebilir. Son olarak, Ni45.3Ti29.7Hf20Pd5 polikristal ve [111] yönelimli Ni45.3Ti39.7Hf10Pd tek kristalin sönümleme kapasiteleri araştırıldı. Sönümleme kapasiteleri sırasıyla , Ni45.3Ti29.7Hf20Pd5 ve [111] yönelimli Ni45.3Ti39.7Hf10Pd alaşımları için 16-25 J.cm-3 ve 10-23 J.cm-3 olarak bulundu.
Özet (Çeviri)
NiTiHf alloys have emerged as potential materials for applications requiring high transformation temperatures (> 100 °C) with high strength and work output. Although they have high transformation temperatures, their low damping capacity, brittleness and poor superelastic responses (of Ti-rich NiTiHf) impedes their wider usage in many industrial applications. In this study, the quaternary alloying element of Pd has been added to NiTiHf alloys to improve and tailor their shape memory behavior,. NiTiHfPd alloys were systematically examined regarding the composition and heat treatments effects. Effects of substituting Hf with Ti on the shape memory behavior of NiTHfPd alloys were investigated. There compositions were selected as Ni40.3Ti34Hf20Pd5 Ni40.3Ti39.7Hf15Pd5 and Ni40.3Ti44.7Hf10Pd5 (at.%). Their transformation temperatures, microstructure and shape memory properties were revealed and compared with conventional shape memory alloys. It was revealed that their transformation temperatures increases but transformation strain decreases with the increment of Hf content. Additionally, superelastic responses of Ni45.3Ti29.7Hf20Pd5 and Ni45.3Ti39.7Hf10Pd5 alloys were investigated. Transformation temperatures of polycrystalline Ni45.3Ti29.7Hf20Pd5 are highly dependent on aging temperatures and they can be altered widely from room temperature to 250 oC. Finally, the damping capacity of the Ni45.3Ti39.7Hf10Pd5 polycrystal and [111]- oriented Ni45.3Ti29.7Hf20Pd5 single crystal were investigated. The damping capacities were found to be 16-25 J.cm-3, and 10-23 J.cm-3 for the Ni45.3Ti39.7Hf10Pd5 and [111]-oriented Ni45.3Ti29.7Hf20Pd5 alloys, respectively.