Bazı şekerpancarı (Beta vulgaris l.) çeşitlerinde seyreltme ve sıra üzeri mesafelerin verim ve kaliteye etkisi
Effects of thining and intra row spaces on the yield and quality of some sugar beet cultivars
  1. Tez No: 78935
  2. Yazar: OSMAN ERMİŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EROL GÜNEL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Özet yok.
Özet (Çeviri)
DC oz Van ekolojik şartlarında, 1994 ve 1995 yıllarında yürütülen bu çalışmada; farklı sıra üzeri ekim mesafelerinin bazı şeker pancarı çeşitlerinde verim ve kalite özellikleri üzerine etkilerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Araştırma sonucunda; şeker pancarı çeşitleri çıkış yapan bitki sayısı, kök gövde çapı, şeker varlığı, sodyum varlığı, potasyum varlığı, kuru madde oranı, arıtılmış şeker varlığı gibi incelenen özellikler üzerinde önemli farklılıklar göstermiştir. Sıra üzeri ekim mesafeleri ise, denemede incelenen özelliklerden kök-gövde uzunluğu, kök-gövde çapı ve sodyum varlığı dışındaki özelliklerin tamamına önemli ölçüde etki ettiği belirlenmiştir. Sıra üzeri ekim mesafesi denemede, şeker pancarında verim ve kalite özellikleri üzerine en çok etki eden unsur olmuştur. ABSTRACT The main purpose of this study was to determine the effectts of sugar beet varieties with different characteristics and plant spacing on yield and quality in Van condition in 1994-1995. In this study, the statistical analyses showed there were significant effect of sugar beet varieties upon seedling establisment, plant population, root diameter, % sugar, Na, K content, extractable sugar content and dry matter. The differences between plant spacing are significant for yield and quality characteristics except for root diamether and Na content as a result, effects of plant spacing and varieties on sugar beet yield and quality are very iportant.