Bacillus sphaericus 2362 suşunun canlılığı, tolsin stabilitesi ve larvasidal aktivitesi üzerine pestisitlerin etkisi
Effect of pesticides on the viability, toxin stability and larvicidal activity of bacillus sphaericus 2362 strain
  1. Tez No: 78936
  2. Yazar: İSMET BERBER
  3. Danışmanlar: PROF.DR. CUMHUR ÇÖKMÜŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
6. ÖZET Bu çalışmada, altısı fungusit, beşi herbisit ve biri afısit ve biri de akarisit olmak üzere toplam 13 adet ticari pestisitin sivrisinek patojeni olan H. sphaericus 2362 susunun gelişmesi, canlılığı, sporulasyonu, toksin stabilitesi ve larvasidal aktivitesi üzerine olan etkileri incelendi. Araştırmada, her pestisit için bakteri gelişiminin engellendiği en düşük pestisit konsantrasyonları (MİK) belirlendi. MİK denemelerinde; Tachigaren 70 WP pestisitinin 3,281 (mg/ml) hymexazol içeren konsantrasyonunda, Nissorun 5 EC pestisitinin 1,250 (mg/ml) hexythiazox içeren konsantrasyonunda, Agro D-Amin ile Cornox Amin pestisitlerinin 12,5 ve 62,5 (mg/ml) 2,4-D amin içeren konsantrasyonlarında, Nata Granül pestisitinin 1,187 (mg/ml) TC A içeren konsantrasyonunda, Koruma Göztaşı pestisitinin 1,530 (mg/ml) bakır sülfat içeren konsantrasyonunda ve Bakır WP ile Çaptan 50 WP Stauffer pestisitlerinin 3,90 (mg/ml) bakır ve çaptan içeren konsantrasyonlarında bakteri gelişiminin engellendiği bulundu. Ayrıca Primor 50 WG, Tordon 101 Mixture, Tefralin EC, Kimyagerler Pensikol ve Anvil pestisitlerinin farklı miktarda etken madde içeren bütün konsantrasyonlarında ise bakterinin normal olarak gelişip sporlanabildiği tesbit edildi. Buna ilaveten, belirlenen minimal inhibitor konsantrasyonları (MİK) ve daha yüksek pestisit konsantrasyonlarında bakterinin, 41,9 ve 51,4 kDa'luk toksin proteinlerini kaybettiği faz-kontrast mikroskobisi ve SDS-PAGE analizleriyle de doğrulandı. Bakteriyal sayım sonuçlarına göre, belirlenen minimal inhibitor konsantrasyonları (MİK) ve daha yüksek pestisit konsantrasyonlarında vejetatif hücre ve canlı spor sayısının 24, 48 ve 72 saat sonunda önemli seviyede düştüğü de tesbit edildi. Diğer taratan, pestisitlerin değişik miktarlarda etkili madde içeren bütün konsantrasyonlarında 24 ve 72 saat süresince geliştirilen B. sphaericus 2362 susunun larvasidal aktiviteleri 2-3. evre C. qinquefasciatus larvalarına karşı test edildi. Yapılan denemeler sonunda, bakteri gelişiminin engellendiği ve toksin proteinlerinin görülmediği en düşük (MİK) ve daha yüksek pestisit konsantrasyonlarında larvasidal aktivitenin97 tamamen kaybolduğu, toksin proteinlerinin görüldüğü pestisit konsantrasyonlarında ise larvasidal aktivitenin gerçekleştiği belirlendi., Sonuç olarak; Primor 50 WG, Tordon 101 Mixture, Tefralin EC, Kimyagerler Pensikol ve Anvil pestisitlerinin, sivrisinek larvalarının yaşadığı habitatlara yakın çevrelerde kimyasal mücadele amacıyla kullanılmasının önemli bir biyoinsektisit olan B. sphaerictıs 2362 susunun larvasidal aktivitesini ters yönde etkilemeyeceği, fakat Tachigaren 70 WP, Nissorun 5EC, Agro D-Amin, Koruma Göztaşı, Nata Granül, Cornox Amin, Bakır WP ve Çaptan 150 WP Stauffer pestisitlerinin kullanılmasının ise bakterinin larvasidal aktivitesini önemli seviyede düşüreceği görülmektedir.
Özet (Çeviri)
7. SUMMARY In this study. 13 different commercial pesticides including 6 fungucides, 5 herbicides. 1 aficide and 1 acaricide were investigated for their on effects viability, sporulation. toxin stability and larvicidal activity of mosquito pathogenic of B. sphaericus 2362 strain. In research, the lowest concentrations that inhibits the bacterial growth (MICs) were determined for each pesticides. In the MIC trials; it was found the bacterial growth was inhibited with Tachigaren 70 WP pesticide (containing 3,281 mg/ml hymexazol), Nissorun 5 EC pesticide (containing 1.250 mg/ml hexythiazox), Agro D-Amin and Cornox Amin pesticides (containing 12.5 and 62.5 mg/ml 2,4-D Amin), Nata Granül pesticide (containing 1.187 mg/ml TCA). Koruma Göztaşı pesticide (containing 1,530 mg/ml copper sulphate). Bakır WP and Çaptan 50 WP Stauffer pesticides (containing 3,90 mg/ml copper and çaptan). Besides, bacteria had shown normal growth and sporulation in whole concentration of Primor 50 WG. Tordon 101 Mixture. Tefralin EC. Kimyagerler Pensikol and Anvil pesticides which are containing different amount of effective substance. In the determined minimal inhibitory concentrations (MIC"s) and higher pesticide concentrations the loss of 41.9 and 51.4 kDa toxin proteins of the bacteria was confirmed by phase-contrast microscopy and SDS-PAGE. According to bacteria count results the determined minimal inhibitory concentrations (MICs) and higher pesticide concentrations the significantly decrease in vegetative cells and viabile spore numbers after 24. 48 and 72 hours was identified. On the other hand, the larvicidal activities of B. sphaericus 2362 strain which were grown in all concentration pesticides for 24 and 72 hours, containing different amounts of effective sustance have been tested against instar 2-3. C. qiiinquefasciatns larvae. The trials showed that at the lowest pesticide concentrations in which the bacterial growth was inhibited and at higher concentrations the larvicidal activity was completely abolished and at pesticide concentrations in which the toxin proteins were the larvicidal activity was still ongoing. As a result, it was shown that, the usage of Primor 50 WG. Tordon 101 Mixture. Tefralin EC. Kimyagerler Pensikol and Anvil pesticides nearby the mopsquito larvae habitats for the purpose of chemical control will not effect inversely the important microbial insecticide B. sphaericus 2362 strain larvicidal activities, but usage of Tachigaren 70 WP. Nissorun 5 EC. Agro D-Amin. Cornox Amin. Nata Granül, Koruma Göztaşı. Bakır WP and Çaptan 50 WP Stauffer pesticides will significantly decrease the larvicidal activity of the bacteria.