Akut koroner sendromun erken tanısında kalp tipi serbest yağ asidi bağlayıcı protein (H-FABP)'nin kardiyak belirteçlerden troponin-ı, CK-MB ile karşılaştırılması
Comparison of heart type free fatty acid binding protein (H-FABP) with cardiac markers troponin-i, CK-MB in early diagnosis of acute coronary syndrome
- Tez No: 727539
- Danışmanlar: DR. MEHMET BURAK AKTUĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, İç Hastalıkları, Cardiology, Internal diseases
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İstanbul Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İç Hastalıkları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
ÖZET Kalp tipi serbest yağ asidi bağlayıcı protein (H-FABP), akut miyokard infarktüsü (AMI)'nün erken tanısında (ilk 2 saat içinde) miyosit hasarını yansıtan yeni bir göstergedir. Bu çalışmanın amacı, akut koroner sendromun (AKS) erken tanısında H-FABP'nin CK-MB ve troponin-I'ya göre kardiyosensitivite ve spesifitesini belirlemektir. Çalışmaya, semptomların başlamasından itibaren 12 saat içinde başvuran AKS'li 41 hasta ve göğüs ağrısı non-kardiyak nedenlerden kaynaklı 38 kontrol hastası alındı. H-FABP'nin kantitatif ölçümleri için başvuru sırasında kan numuneleri alınmıştır. Sonuçlar aynı sırada alınan diğer rutin kardiyak belirteçlerle (CK-MB, Troponin-I) ile karşılaştırmalı olarak değerlendirilmiştir. Elde ettiğimiz sonuçlara göre; H-FABP, CK-MB den ilk 4 saatte daha sensitif (%100-%70,59) ve daha spesifik (%100-%89,66) bulunmuştur. H-FABP troponin-I ile karşlaştırıldığında ilk 4 saatte aynı sensitivite ve spesifitede (%100) bulunmuştur. ilk 12 saatteki sonuçlarımıza göre; H-FABP, sırasıyla CK-MB ve troponin-I'dan daha sensitif (%99, %87, %89) ve daha spesifik olarak bulunmuştur. Receiver operating characteristic (ROC) eğri analizinde 0-4. saatler,4-8.saatler ve 0-12.saatler gerek ayrı ayrı gerek total değerlendirildiğinde H-FABP'nin tanısal değerinin CK-MB ve Troponin-I'ya göre daha yüksek olduğu sonucuna varılmıştır. Elde ettiğimiz sonuçlar ve literatürlerdeki diğer çalışmalarla birlikte değerlendirildiğinde akut koroner sendromun erken dönem tanısında H-FABP'nin CK-MB ve Troponin-I dan daha yararlı olduğu düşüncesine varıldı .
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Heart type free fatty acid binding protein (H-FABP) is a new indicator reflecting myocyte damage in the early diagnosis (within the first 2 hours) of acute myocardial infarction (AMI). The aim of this study was to determine the cardiosensitivity and specificity of H-FABP relative to CK-MB and troponin-I in the early diagnosis of the acute coronary syndrome (ACS). The study included 41 patients with ACS who presented within 12 hours of the onset of symptoms and 38 control patients whose chest pain was due to non-cardiac causes. Blood samples were taken at the time of application for quantitative measurements of H-FABP. Results were compared with other routine cardiac markers (CK-MB, Troponin-I) taken in the same order. According to the results we obtained; H-FABP was found to be more sensitive (100%, 70.59%) and more specific (100%, 89.66%) in the first 4 hours than CK-MB. Compared with troponin-I, H-FABP had the same sensitivity and specificity (100%) in the first 4 hours. According to our results in the first 12 hours; H-FABP was found to be more sensitive (99%, 87%, 89%) and more specific than CK-MB and troponin-I, respectively. In the receiver operating characteristic (ROC) curve analysis, 0-4. hours,4-8.hours and 0-12.it was concluded that the diagnostic value of H-FABP was higher compared to CK-MB and Troponin-I when the clocks were evaluated both separately and in total. When our results were evaluated together with other studies in the literature, it was concluded that H-FABP is more useful than CK-MB and Troponin-I in the early diagnosis of acute coronary syndrome.