An approximate method for real time health monitoring and damage assessment of mid-to-high rise reinforced concrete buildings
Orta yükseklikteki ve yüksek betonarme binaların yapı sağlığı izlemesi ve hasar değerlendirmesi için yaklaşık bir yöntem
  1. Tez No: 789353
  2. Yazar: SELAHATTİN AKALP
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET CEM YALÇIN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 153
Özet
Bu çalışmada, orta yükseklikteki ve yüksek betonarme binaların yapı sağlığı izlemesi ve hasar tespiti için iki farklı yöntem geliştirilmiştir. Bu yöntemlerden ilki yapıda ölçüm cihazlarının bulunmadığı katlardaki yapısal tepki niceliklerini hesaplamayı amaçlamaktadır. Binanın bir nümerik modeli oluşturulur ve modal parametreler bulunur. Gerçek binanın ölçülen mod şekilleri, nümerik modelin mod şekillerinin doğrusal birleşimi olarak kabul edilir. Ölçülen ve nümerik modele ait mod şekilleri arasındaki farkın minimize edilmesi ile nümerik mod şekillerinin ağırlık katsayıları bulunur. Daha sonra mod koordinatları ve fiziksel koordinatlar arasındaki bağıntı kullanılarak ölçüm cihazlarının olmadığı katlardaki yapısal tepkiler hesaplanır. İkinci yöntemde ise binadaki sismik dalgaların yayılımından yararlanılır. İlk aşamada binanın farklı katları sensörler ile taranır ve her katın itki tepki fonksiyonu ters evrişim (dekonvolüsyon) yöntemiyle belirlenir. Herhangi bir yükleme altında katlardaki tepki nicelikleri, referans sinyal ve kat itki tepki fonksiyonlarının evrişimleriyle (konvolüsyon) hesaplanır ve göreli kat ötelemeleri yaklaşık olarak elde edilir. Doğrusal olmayan lif modeli ve düğüm noktalarındaki denge koşulu gözetilerek, doğrusal olmayan ters yapısal analiz algoritması yapısal elemanlardaki iç kuvvet ve şekil değiştirmeleri hesaplar. Bu çalışmadaki bir diğer önemli husus ise; yapıyı elastik sınırları aşmaya zorlaycak yüklemeler altında evrişim fonksiyonunun kullanılabilirlik sınırlarını araştırmaktır. Herhangi bir malzemenin rijitlik değeri ile doğrudan ilişkili olan kayma dalgası hızı da, hasarlı ve hasarsız nümerik modeller için incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Two separate methods are proposed and evaluated in this study for the structural health monitoring and damage detection of mid-to-high rise reinforced concrete buildings. The first method discussed herein, aims to predict the response of the structure at non-instrumented floors. A numerical structural model of the real-life structure is constructed and the modal response quantities are retrieved. The measured mode shapes of the real structure are considered as linear combination of the calculated mode shapes of the numerical model. For each mode shape to be superimposed, a weighting coefficient is obtained through minimizing the error between the actual and superimposed mode shapes and the final response is estimated by using the relation between the physical and modal coordinates. The second method is based on wave propagation in buildings and reverse nonlinear structural analysis. The building floors are first scanned with limited number of sensors and the impulse response function (IRF) for each story is identified by deconvolution. Once the IRFs are determined, the story responses are obtained via convolution of the reference signal and the story IRFs at any given instance; and finally, the interstory drifts are approximated. The internal forces and deformations of the structural members are computed by the reverse inelastic structural analysis utilizing nonlinear fiber models, kinematic, and joint equilibrium. The extent and limits of convolution operation as for inelastic structural response is investigated. The change in the shear wave velocity of the damaged are also evaluated.