Türkiye'deki taşınmaz geliştirme pratiğinin incelenmesi ve örnek uygulama üzerinden değerlendirilmesi
An investigation of real property development practices in Turkey and evaluation of a case study
- Tez No: 789407
- Danışmanlar: PROF. DR. SEDAT YENİCE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Jeodezi ve Fotogrametri, Mühendislik Bilimleri, Law, Geodesy and Photogrammetry, Engineering Sciences
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Taşınmaz Geliştirme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Taşınmaz Değerleme ve Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Taşınmaz geliştirme; hukuki, teknik ve finansal birçok sürecin, belli bir zaman çizgisi içerisinde yürütülmesi ve organize edilmesi işidir. Yürütülecek olan bu sürecin en başında, yapılacak olan fizibilite çalışması ile sürecin sonuna kadar izlenecek yol haritasının belirlenmesi kaynak kaybına sebebiyet verilmemesi açısından büyük önem arz etmektedir. Taşınmaz geliştirme kavramının akademik olarak her ne kadar evrensel bir arka planı olsa da geliştirme aşamasında atılacak adımlar her ülkenin kanunlarına ve ikincil mevzuatına göre farklılıklar göstermektedir. Türkiye'de taşınmaz geliştirme alanında yapılan akademik çalışmaların birçoğunun kuramsal boyutta kalması nedeniyle, taşınmaz geliştirme süreci; taşınmazın hukuki ve teknik boyutu ile güncel mevzuat çerçevesinde ele alınacak, ülkemizdeki taşınmaz geliştirme pratiği seçilmiş bir örnek projeden de yararlanılarak değerlendirilecek olup inşaat sektörü, geliştiriciler ve araştırmacılar tarafından yapılacak çalışmalara da reel bir katkı sağlanması hedeflenmiştir. Bu çalışma kapsamında ülkemizdeki taşınmaz geliştirme süreçlerinin reel boyutu ele alınmadan önce uygulamayı destekleyici kavramlardan bahsedilmiş, kavramlar arası ilişkiler kurulmuş ve teorinin pratiğe dönmesine hizmet edici bilgiler verilmiştir. Verilen bu bilgiler genel olarak, taşınmaza ilişkin kavramlar, değerleme teknikleri ve değerleme yetkisi olan meslek ve meslek kuruluşu, plan türleri, planlama süreçleri, planlamaya yetkili kurum ve kuruluşlar gibi bilgilerdir. Bu bilgiler ışığında elde edilen perspektifle ülkemizde taşınmaza ilişkin reel hayattaki idari süreçlerde nasıl ilerlenmesi gerektiğinin ortaya konulması hedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
Real property development is to execute and organize legal, technical and financial processes within a certain time line. It is very important for preventing resource loss at the very beginning of this process by determining the feasibility study and the road map followed until the end of the process. Although the concept of real property development has a universal academic background, the steps to be taken during the development phase vary according to the laws and secondary legislation of each country. Since most of the academic studies in the field of real property development in Turkey take part in theoretical dimension, the real property development process will be discussed within the framework of the current legislation with legal and technical dimensions. Besides, the real estate development practice in our country will be evaluated by utilizing a selected case study. It is also aimed to provide a real contribution to studies to be carried out by the construction sector, developers and researchers. Within the scope of this study, before addressing the real dimension of real property development processes in our country, notions that support the practice are mentioned, relationships between concepts are established and information that serves to turn theory into practice is given. These information include, in general, notions of property, valuation techniques, the profession and professional organization authorized for valuation, types of plans, planning processes, institutions and organizations authorized for planning concepts. With the perspective obtained in the light of these information, it is aimed to reveal how to proceed administrative processes related to real property in our country.