Teknostres'in bilgi güvenlik ihlali etkisinde tekno gerilimin aracı rolü
The intermadiate role of techno strain in the effect of information security violation of technostress
  1. Tez No: 789428
  2. Yazar: HALİL İBRAHİM KAYMAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ORKUN DEMİRBAĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gümüşhane Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Günümüzde teknoloji çağımıza yön veren en önemli gelişmelerin başında yer almaktadır. Teknolojinin bir getirisi olan bilgi iletişim teknolojilerinde yaşanan gelişimler hızlı bir değişime sebebiyet vermektedir. Bu değişimi takip edebilmek adına çalışanlardan yapabileceklerinden fazlası istenmektedir. Bu durum bilişim alanında faaliyet gösteren bireylerin hata yüzdelerini artırmaktadır. Bu araştırmada bilişim alanı çalışanlarının tekno-stres seviyeleri ile bilgi güvenlik ihlali düzeyleri arasındaki ilişkide tekno-gerilim aracı etkisinin araştırılması amaçlanmıştır. Bu amaç çerçevesinde kolayda örnekleme yöntemiyle Ankara, İstanbul, Kocaeli, İzmir, Trabzon ve Gümüşhane illerinde yaşayan ve bilişim teknolojilerini aktif olarak kullanan 301 katılımcıdan araştırma verileri elde edilmiştir. Araştırmadan elde edilen sonuçlar yüksek tekno-stres düzeyinin tekno-gerilim ile pozitif ilişkili olduğunu göstermektedir. Bunun yanında yüksek tekno-stres düzeyinin bilgi güvenlik politikası ihlali ile pozitif ilişkili olduğu araştırmanın bir diğer bulgusudur. Bu bulgulara ek olarak tekno-gerilim düzeyinin bilgi güvenlik politikası ihlali ile pozitif ilişkili olduğu ortaya konulmuştur. Araştırmanın son bulgusu olarak tekno-gerilim düzeyinin tekno-stresle bilgi güvenliği ihlali arasında aracı etkisinin olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Bu sonuçlardan hareketle çalışanların tekno-stres ve tekno-gerilim düzeylerini azaltacak organizasyonlar yapılması önerilmektedir. Buna ek olarak bilgi güvenliği ihlalleri noktasında politikaların geliştirilmesi ve uygulanması bir diğer öneri olarak yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
Technology is currently at the summit of the list of crucial advancements that shape our time. A rapid shift is brought on by the advancements in information and communication technologies, which are a return to technology. This shift must be adhered to by more than just employees. As a result, more people working in the technology industry make mistakes. The purpose of this study is to look into the connection between workers working in the information field and levels of technological stress and information security breaches. Using the simple sampling technique, study data were gathered from 301 participants who resided in the provinces of Ankara, Istanbul, Kocaeli, Izmir, Trabzon, and Gümüşhane and actively used information technologies. The study's findings demonstrate a positive correlation between elevated levels of techno-stress and techno-strain. In addition, information security policy violations are favorably correlated with high levels of techno-stress. In addition to these results, it has been established that the infringement of the information security policy and the techno-strain level are favorably correlated. The most recent study finding was that there is a mediating relationship between information security violation and techno-strain level. It is advised that organizations decrease employee levels of technological stress and tension in light of these findings. Another suggestion is the creation and application of policies at the place where information security is violated.