Bilim kurgu sinemasında dünya dışı yaşam tasvirleri
Depictions of extraterrestrial life in science fiction cinema
  1. Tez No: 789459
  2. Yazar: MEHMET ALİ ÇINAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERTAÇ TİMUR DEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Radyo-Televizyon, Radio and Television
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gümüşhane Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Dünya birçok gizemi barındırmaktadır. Bu gizemler insanın merakını ve araştırma arzusunu kabartmaktadır. Şüphesiz ki Dünya gizemlerinin yanı sıra Dünya dışının gizemleri de insanı cezbetmektedir. Bu durumda insan yüzünü göğe çevirmiştir. İnsanlık tarihi boyunca bir merak konusu olan atmosfer ötesinin gizemi, bilim kurgu sinemasının da odağındadır. Gelinen tarihsel dönemeç itibarıyla bilim kurgu sinemasının Dünya dışına dair tasvirleri yapımcısının kolektif zihninde oluşan imgelemler bütünü olmaktan çıkarak bilim insanlarının hummalı çalışmaları neticesinde herkesçe duyumsanabilen kavramlara dönüşmüştür/dönüşmektedir. Bu doğrultuda sinemanın Dünya dışı yaşama dair tasvirleri bilimin gelişmesiyle ütopik kalıbından çıkmakta ve bilimsel arka plan kazanmaktadır. Bu çalışmada, bilim kurgu sineması bir gelecek projektörü olarak görülmekte ve Dünya dışı yaşama dair önemli tasvirler içerdiği düşünülen filmler bu minvalde analiz edilerek değerlendirilmektedir. Filmlerdeki tasvirlerin bugünün dünyasında ne şekilde belirdiği tespit edilmekte ve gelecekte ne şekilde belireceğine dair çıkarımlarda bulunulmaktadır. Bu çıkarımlar sonucunda insanın gelecekteki yaşamının Dünya dışında olabileceği konusu üzerinde durulmakta ve bu konu bilim kurgu sineması üzerinden ele alınmaktadır.
Özet (Çeviri)
The world harbors many mysteries. These mysteries arouse human curiosity and the desire for research. Undoubtedly, in addition to the mysteries of the world, the mysteries of the outer world also attract man. In this case, man has turned his face to the sky. The mystery of the beyond atmosphere, which has been a subject of curiosity throughout human history, is also the focus of science fiction cinema. As of the current historical period, science fiction cinema's depictions of extraterrestrial life have ceased to be a set of visions formed in the collective mind of the producer and have turned/are turning into concepts that can be sensed by everyone as a result of the feverish work of scientists. In this direction, cinema's depictions of extraterrestrial life leave the utopian mold with the development of science and gain a scientific background. In this study, science fiction cinema is seen as a future projector and the films that are thought to contain important depictions of extraterrestrial life are analyzed and evaluated in this regard. It is determined how the depictions in the films appear in today's world and inferences are made about how they will appear in the future. As a result of these inferences, the issue of the future life of human beings outside the Earth is emphasized and this issue is discussed through science fiction cinema.