Curcuminin staphylococcus aureus üzerine antibakteriyel etkisinin belirlenmesi
Determination of antibacterial effect of curcumin on staphylococcus aureus
  1. Tez No: 789460
  2. Yazar: ZAHRA FARAHMAND
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÖKNUR TERZİ GÜLEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Besin Hijyeni ve Teknolojisi, Food Hygiene and Technology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Besin Hijyeni ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Stafilokokal gıda zehirlenmesi, enterotoksin ile kontamine gıdaların tüketilmesi sonucu insanlarda akut gıda zehirlenmelerine neden olan dünya çapında yaygın gıda kaynaklı hastalıklardan birisidir. Gıda kaynaklı S. aureus infeksiyonlarının önlenmesinde yeni ajanların geliştirilmesine ihtiyaç duyulmaktadır. Curcumin zerdeçal (Curcuma longa) bitkisinden elde edilen sarı renkli güçlü bir antioksidan, antiinflamatuar, antibakteriyel, antifungal ve antiviral aktiviteye sahip bir ajandır. Bu çalışmada curcuminin S. aureus üzerine antibakteriyel etkisinin araştırılması amaçlanmıştır. Curcuminin S. aureus üzerine invitro ve invivo antibakteriyal etkinliği araştırıldı. Tavuk örnekleri 2,0x108 kob/ml düzeyinde S. aureus ile deneysel olarak kontamine edildi. Daha sonra %1, 2 ve 3'lük curcumin solusyonunda 15 dakika bekletildi. Uygulama sonrası tavuk örnekleri +4 ºC'de muhafaza edildi. Muhafazanın 0, 2, 4 ve 6. günlerinde tavuk örneklerindeki S. aureus sayısı sayısı EN ISO 6888-1-2:1999 tarafından bildirilen metoda göre belirlendi. İnvitro ortamda Curcuminin S.aueus üzerine minimal inhibitör konsantrasyon (MIK) değerinin belirlenmesinde broth dilüsyon metodu kullanıldı. Curcuminin MIK değeri S. aureus için 125 µg/ml bulundu. Deneysel olarak S. aureus sayısı ile kontamine edilen tavuk örneklerinde S. aureus sayısı %1, 2 ve 3 curcumin uygulanması sonucu 6. günün sonunda 2,43, 2,70 ve 3,49 log düzeyinde düşüş gösterdi. %3'lük curcumin bakteri sayısında önemli düşüş göstermesine rağmen duyusal açıdan kabul edilebilirliği azaldı.
Özet (Çeviri)
Staphylococcal food poisoning is one of the most common foodborne diseases worldwide that causes acute food poisoning in humans as a result of consumption of enterotoxin-contaminated food. There is a need to develop new agents for the prevention of foodborne S. aureus infections. Curcumin is a yellow-colored, powerful antioxidant, anti-inflammatory, antibacterial, antifungal and antiviral agent obtained from the turmeric (Curcuma longa) plant. In this study, it was aimed to investigate the antibacterial effect of curcumin on S. aureus. The in vitro (in broth) and in vivo (in food) antibacterial activity of curcumin on S. aureus was determined. Chicken samples were experimentally contaminated with S. aureus at the level of 2.0x108 cfu/ml. Then, it was kept in 1, 2 and 3% curcumin solution for 15 minutes. After the application, chicken samples were stored at +4 ºC. The number of S.aueus in chicken samples at 0, 2, 4 and 6 days of storage was determined according to the method reported by EN ISO 6888-1-2:1999. The broth dilution method was used to determine the in vitro minimal inhibitory concentration (MIC) value of curcumin for S.aueus. In the result of study, it was found that the minimal inhibitory concentration (MIC) of curcumin was 125 μg/ml for S. aureus. In the experimentally contaminated chicken samples, the number of S. aureus decreased by 2.43, 2.70 and 3.49 log at the end of the sixth day as a result of the application of 1, 2 and 3% curcumin, respectively. Although 3% curcumin showed a significant decrease in bacterial count, its sensory acceptability decreased.