Yoğun bakım ünitelerinde çalışan hemşirelerin enteral beslenme tüpünden ilaç uygulamasına ilişkin bilgi ve uygulamalarının değerlendirilmesi
Evaluation of the knowledge and practices of nurses working in intensive care units regarding drug administration from enteral feeding tube
- Tez No: 803314
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NURCAN UYSAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu araştırma, yoğun bakım ünitelerinde çalışan hemşirelerin enteral beslenme tüpünden ilaç uygulama konusundaki bilgi ve uygulamalarını araştırmak, belirlenen ilaç uygulama hatalarının giderilmesine katkı sağlamak amacıyla gerçekleştirildi. Araştırma gözlemsel-tanımlayıcı olarak gerçekleştirilmiştir. İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Hastanesi'ndeki yoğun bakım ünitelerinde çalışan 75 hemşire çalışma kapsamına alınmıştır. Araştırmanın verileri“Hemşirelerin Sosyo- Demografik ve Çalışma Özelliklerine İlişkin Bilgi Formu”,“Hemşirelerin Enteral Yoldan İlaç Uygulama Bilgi Formu”ve“Enteral Beslenme Tüpünden İlaç Uygulama Gözlem Formu”kullanılmıştır. Veriler SPSS programında t-testi ve tek yönlü varyans analizi (ANOVA) kullanılarak analiz edilmiştir. Araştırmaya katılan hemşirelerin yaş ortalamasının 27,56±4,85 olduğu, %76'sının kadın, %81,3'ünün lisans mezunu olduğu, %74,7'sinin yoğun bakımda 1-5 yıl arasında çalıştığı, %61,3'ünün hizmet içi eğitim aldıkları belirlendi. Hemşirelerin gözleme dayalı ilaç uygulama puan ortalamaları; hazırlık aşaması 5,72, uygulama aşaması 5,38, kayıt aşaması ise 3,2 olarak hesaplandı. Hemşirelerin enteral beslenme tüpünden ilaç uygulama bilgi puan ortalamasının 55,66±11,45 olduğu, buna göre hemşirelerin %93,3'ünün yeterli bilgiye sahip olmadığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This research was carried out in order to investigate the knowledge and practices of nurses working in intensive care units about administering drugs from enteral feeding tube and to contribute to the elimination of determined medication errors. The research was carried out as observational-descriptive. 85 nurses in the intensive care units of Istanbul University-Cerrahpaşa Medical Faculty Hospital were included in the study. The data of the study were used in the“Nurses' Information Form on Socio-Demographical and Working Characteristics”,“Nurses' Enteral Drug Administration Information Form”and“Drug Administration Observation Form from Enteral Feeding Tube”. Data were analyzed using t-test and one-way analysis of variance (ANOVA) in SPSS program. The mean age of the nurses participating in the study was 27.56 ± 4.85, 76% were female, 81.3% had a bachelor's degree, 74.7% worked in the intensive care unit for 1-5 years, 61.3% It was determined that they received in-service training. Observational drug administration mean scores of nurses; The preparation phase was calculated as 5.72, the implementation phase as 5.38, and the registration phase as 3.2. It was determined that the mean score of knowledge of drug administration from the enteral feeding tube of the nurses was 55,66±11,45, according to this, 93.3% of the nurses did not have sufficient knowledge.