Gürültülü ortamda çalışan inşaat işçilerinin periferik işitme ve denge fonksiyonunun değerlendirmesi
Evaluation of peripheral hearing and balance function of construction workers working in noisy environment
- Tez No: 789486
- Danışmanlar: PROF. DR. HATİCE SEYRA ERBEK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Başkent Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Endüstriyel odyoloji de en çok karşımıza çıkan durumlardan biri de gürültüye bağlı işitme kaybıdır. Yapılan çalışmalar da şantiye alanlarında ortalama ses seviyesi 80-85 dB üzerinde olduğu bilinmektedir. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının yayınladığı kitapçığa göre inşaat işçilerinin uzun sürede yaşayabileceği meslek hastalıkların birinci sırasında gürültüye bağlı işitme kaybı geliyor. Bu çalışma gürültülü ortamda çalışan 18-55 yaşları arasında ve en az beş yıl inşaat alanında çalışmış, inşaat işçilerinin periferik işitme ve denge sistemi değerlendirilmesi yapılmıştır. Başkent Üniversitesi KBB polikliniğinde, çalışmaya katılan tüm bireylere genel KBB muayenesi yapıldıktan sonra değerlendirmek için veri toplama araçları olarak, saf ses odyometri, yüksek frekans odyometrisi, konuşma testleri ve akustik immitansmetri seçilmiştir. Denge sistemini değerlendirmek için her katılımcıya vHIT, VNG test bataryaları ve Dix-Hallpike testleri uygulanmıştır. 34 inşaat işçisi ve 30 sağlıklı kontrol grubunun katılımıyla toplam 64 gönüllü değerlendirilmeye alınmıştır.
Özet (Çeviri)
Noise-induced hearing loss is the most common in industrial audiology. It is known that the average sound level in construction sites is above 80-85 dB. According to the booklet published by the Ministry of Labor and Social Security, Noise-Induced Hearing Loss is the first among the occupational diseases that construction workers can experience for a long time. This study evaluated the peripheral hearing and balance system of construction workers between the ages of 18-55 who worked in a noisy environment and worked in the construction field for at least five years. Pure tone audiometry, high frequency audiometry, speech tests, and acoustic immitansmetry were chosen as data collection tools to evaluate after a general ENT examination was performed on all individuals participating in the study at the Baskent University Ear Nose and Throat outpatient clinic. To evaluate the balance system, vHIT, VNG test batteries and Dix-Hallpike tests were applied to each participant. A total of 64 volunteers were evaluated with the participation of 34 construction workers and 30 healthy control groups.