Hemşirelerin yaşlı bireylere yönelik olumlu tutum ve bireyselleştirilmiş bakım algılarının geliştirilmesinde simülasyon ile eğitimin etkisi
Effects of simulation-based training in developing positive attitudes and perceptions of individualized care in nurses towards elderly individuals
  1. Tez No: 789487
  2. Yazar: RABİA EREN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MERDİYE ŞENDİR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Hamidiye Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hemşirelik Esasları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 180
Özet
Amaç: Bu araştırma, hemşirelerin yaşlı bireylerin bakımına yönelik olumlu tutum ve bireyselleştirilmiş bakım algılarının geliştirilmesinde simülasyon eğitimin etkisini değerlendirmek amacıyla ön test-son test tek gruplu iki izlemli girişimsel tasarımlı olarak gerçekleştirildi. Gereç ve Yöntem: Araştırmanın evrenini, Temmuz 2021 – Şubat 2022 tarihleri arasında İstanbul'da bir vakıf üniversitesi hastanesinde çalışan hemşireler; örneklemini araştırmaya dahil edilme kriterlerine uyan 50 hemşire oluşturdu. Hemşirelere Yaşlı Bakım Hemşireliği Eğitimi verildi. Kuramsal eğitimin ardından basitten karmaşığa doğru üç oturum şeklinde tasarlanan simülasyona dayalı eğitim uygulaması gerçekleştirildi. Araştırma verileri“Bireysel Özellikler Formu”,“Yaşlılara Yönelik Tutum Ölçeği”,“Bireyselleştirilmiş Bakım Skalası B – Hemşire Versiyonu”,“Yaşlı Bireyin Bakımına Yönelik Bilgi Sınavı”,“Vaka Simülasyonu Değerlendirme Formu”,“Objektif Yapılandırılmış Klinik Değerlendirme”,“Sağlık Bakım Kalitesi Göstergeleri”ve“Görsel Kıyaslama Ölçeği”ile toplandı. Araştırma verilerinin analizinde uygun istatistiksel yöntemler kullanıldı. Bulgular: Araştırmaya katılan hemşirelerin yaş ortalamasının 25,40 ± 1,75 yıl, yaşlı bireyin bakımını gerçekleştirme sürelerinin ortalama 1,44 ± 0,73 yıl olduğu, yaşlı bireyin bakımına yönelik %40'ının eğitim aldığı ve %40'ının simülasyona dayalı eğitim aldığı saptandı.
Özet (Çeviri)
Aim: This research was carried out as a pretest-posttest single-group, two-follow-up interventional design in order to evaluate the effect of simulation training on the development of nurses' positive attitudes towards the care of elderly people and individualized care perceptions. Materials and Methods: The population of the research is nurses working in a foundation university hospital in Istanbul between July 2021 and February 2022; The sample consisted of 50 nurses who met the inclusion criteria of the study. Nurses were given Aged Care Nursing Training. After the theoretical training, a simulation-based training application, designed in three sessions from simple to complex, was carried out. Research data“Individual Characteristics Form”,“Attitude Scale towards the Elderly”,“Individualized Care Scale B - Nurse Version”,“Knowledge Exam for Care of the Elderly Person”,“Case Simulation Evaluation Form”,“Objective Structured Clinical Evaluation”,“Health Quality of Care Indicators”and“Visual Comparison Scale”. Appropriate statistical methods were used in the analysis of the research data. Results: It was determined that the average age of the nurses participating in the study was 25.40 ± 1.75 years, the average time of caring for the elderly person was 1.44 ± 0.73 years, 40% received training on the care of the elderly person and 40% received training based on simulation.