Gürültülü ortamda çalışan bireylerin işitme sağlığının değerlendirilmesi
Evaluation of hearing health of individuals working in noisy environment
  1. Tez No: 785945
  2. Yazar: FATMA ZEHRA GÜMÜŞ SELEK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FÜSUN SUNAR, PROF. DR. MEHMET SUAT ÖZBİLEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: KTO Karatay Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Odyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Endüstri işçilerinin gürültüye maruziyet sınırları içerisinde (85 dBA) çalıştıkları bilinmektedir. Gürültüye sürekli maruz kalma durumu işitme duyusunu etkileyerek iç kulakta hasara neden olabilmekte ve bireylerin gürültü hassasiyet durumları da etkilenmektedir. Bu çalışmanın amacı 85 dBA maruziyet seviyesinde çalışan bireyler ile bu sınır seviyelerinde çalışmayan bireylerin işitme seviyelerinin değerlendirilerek karşılaştırılması, gürültüye maruziyet sınırı içerinde çalışan bireylere Threshold Equalizing Noise (TEN) testi ile ölü bölge değerlendirilmesi yapılması ve Weinstein Gürültü Hassasiyeti Ölçeği (WGHÖ) ile her iki grubun gürültü hassasiyetlerinin değerlendirilip karşılaştırılmasıdır. Çalışmaya 18-50 yaş aralığında 80 erkek birey (160 kulak) katılmıştır.
Özet (Çeviri)
Industrial workers are recognized to operate under legal noise exposure limits (85 dBA). Continuous noise exposure can impair hearing and harm the inner ear. People who work in noisy environments are also more sensitive to noise. The purpose of this study was to assess and compare the hearing levels of people exposed to 85 dBA and those who are not, to measure the dead zone for people exposed to the limit of noise using the Threshold Equalizing Noise (TEN) test, and to measure the hearing sensitivity for both groups using the Weinstein Noise Sensitivity Scale (WNSS). 80 male individuals (160 ears) between the ages of 18-50 participated in the study.