(حاشية محمد بن سالم الحفني (1181هــ)على حاشية الحفيد على مختصر التفتازاني على تلخيص المفتاح للقزوينيمن بداية الكتاب إلى مبحث صدق الخبر وكذبه)دراسة وتحقيقاً
Muhammed b. Sâlim el-Hafnî'nin (Ö. 1181) Hâşiye alâ âşiyeti'l-hafîd alâ Muhtasarı't-Taftazâni alâ Telhîsi'l-Miftâh li'l-kazvînî isimli eseri (Kitabın başından habarin doğru ve yalan olması konularına kadar) araştırma analiz
- Tez No: 886079
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İBRAHİM İBRAHİMOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2024
- Dil: Arapça
- Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 207
Özet
Bu çalışmada“Hâşiye el-Hafnî alâ'l-Hafîd es-Sa'd et-Taftazânî”eserinin tahkik ve analizi yapılmaya çalışılmıştır. Bu çalışmanın önemi belagat kitabının öncüsü sayılan Hatîb el-Kazvinî'nin öne çıkan“Talhîsu'l-Miftâh”kitabı çerçevesinde ortaya konulacaktır. Bu kitap önemli ihtisar çalışmalarından biridir. Bu hâşiye çalışmasında ancak bu eserde bulunan el-Fenârî (ö. 886), el-Hafîd (ö. 916), el-Yezîdî (ö.981), Şeyh el-.... (ö. 1181) ve Şeyh Yâsîn el-Alîmî (ö. 1061) gibi birçok belagat alimlerinin görüşleri yer almaktadır. Çalışma aynı zamanda Mısır'da hicri II. asırda yaşamış ve on sene el-Ezher Câmii'nde hocalık yapmış olan en önemli alimlerden el-Hafnî'nin ilmi ve şahsi hayatına da ışık tutmaktadır. Çalışma da Şeyh el-Hafnî'nin hayatının anlatımında tarihi vasfi, tahkik edilen metinde ise nüshalar arası karşılaştırma ve aralarındaki farkların tespitini belirleme şeklinde yöntemler izlenmiştir. Ardından el-Ezher Kütüphanesi'ndeki üç yazma eser üzerinden metin oluşturulmuştur. Müellifin mümkün olduğunca tartışmış olan belagat konularındaki sözlerin kaynakları verildi. Tahkik edilen metinde geçmiş olan ayetlerin, şiir beyitlerinin ve hadislerin tahriçleri yapıldı. Çalışmadan elde edilmiş olan en belirgin sonuçlar şunlardır: Haşiye belaği birçok faydaları içermektedir. Daha önce araştırılmamış ve incelenmemiştir. Hafîd es-Sa'd'ın bahsetmiş olan birçok kapalı meselelerin giderilmesinde önemli ve yararlı seçimlerini içermektedir. Ayrıca üzerinde itiraz etmiş olan birçok itirazları içermektedir. Bu çalışma onu belagat kaynaklarından önemli bir kaynak yapmaktadır. Kavillerin ve görüşlerin nakli çoğunlukla mana ile nakledilmiştir. Bu durum eserin tevsîkinde ve kaynaklarına nispetinde zorluklar oluşturmuştur. Birçok müellif et-Teftazânî ve el-Hafî'din kurmuş olduğu kelâmi ve mantîki üslupları kullanmıştır. Hiç kimseye karşı mütehayyız olmadı. Birçok istidrakleri ve“فيه نظر”“fîhi nazar”sözüyle de el-Hafî'de ve başka alimlere taakup eserleri vardır. Aklî ve naklî delillerden açıkça ortya konulanı tercih ediyordu. Bu durum onun fikrî istiklâlini ve ilmî şahsiyetini gösterir. Ayrıca Mustafa el-Benânî (ö. 1237/1821'den sonra)'nin Tecrîdi alâ Muhtasari es-Sa'd et-Teftazânî'sinde ve eş-Şems Muhammed el-Enbâbî (ö. 1313/1895)'nin Takrîrihi alâ Şerhi et-Teftazânî li'l-Miftâh'ında olduğu gibi ve bu iki alim dışında da ondan sonra gelen bütün ulema ondan istifade etmiştir
Özet (Çeviri)
This thesis aimed to investigate and study“Al-Hafni's Commentary (Hashiyah) on Al-Saad Al-Tiftazani's Grandson”, The importance of the study lies in shedding light on“Talakhis Al-Miftah”by Al-Khateeb Al-Qazwini, which is considered the main reference in the field of rhetoric, as it is one of the important summaries of this book. This commentary includes the opinions of a group of rhetoric scholars such as Al-Fanari (d. 886 AH), Al-Hafidh (d. 916 AH), Al-Yazdi (d. 981 AH), Al-Sheikh Al-Malwi (1181 AH), Al-Sheikh Yassin Al-Alimi (d. 1061) and others, found only in this book. The study sheds light on the scientific and personal character of Al-Hafnawi, one of the most prominent scholars in 12th-century Egypt, who held the position of the Sheikh of Al-Azhar Mosque for ten years. The researcher followed a descriptive-historical approach in defining Sheikh Al-Hafni's work, employing investigative and commentary methods when comparing manuscript versions to identify and highlight discrepancies. Three handwritten copies from the Al-Azhar Library were utilized. Additionally, efforts were made to attribute statements to their sources in the rhetorical issues discussed by the author, and to provide references for Quranic verses, poetic verses, and hadiths mentioned in the text wherever possible. One of the prominent findings of the study is as follows: The Al-Hāshiyah contains rhetorical benefits and unique anecdotes that had not been previously studied or scrutinized, it included valuable significant insights that have clarified many issues raised by Al-Sa'd's grandson and the objections made against him, making it a valuable source of rhetoric. The marginal notes predominantly convey the meanings of statements and opinions, which posed challenges in documenting and attributing them accurately. The author heavily employs a logical and eloquent style inspired by the grandson and Al-Tifāzānī. Al-Hafnī was impartial and meticulous in his corrections and criticisms of the grandson and others, stating:“There is room for interpretation.”He weighed evidence based on rational and linguistic reasoning, demonstrating his scholarly character, intellectual independence, and extensive knowledge. Al-Hafnawi's work was also utilized by subsequent scholars like Mustafa al-Banani (d. after 1237) in his abridgment of al-Sa'd al-Taftezani, and Shams Muhammad al-Anbabi (1313 AH) in his commentary on al-Muftah's explanation of al-Taftezani, and other scholars.