Cerrahi sonrası erken beslenmenin anastomoz kaçağı, yara enfeksiyonu ve hastanede kalışa etkisi: Sistematik derleme ve meta analiz
The effect of post-surgical early feeding on anastomotic leakage, wound infection and hospital stay: A systematic review and meta-analysis.
- Tez No: 789585
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FADİME ÇINAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Amaç: Bu araştırmada cerrahi sonrası erken beslenmenin anostomos kaçağı, yara enfeksiyonu gelişimi ve hastanede kalış üzerine etkisini araştıran çalışmaların incelenmesi ve meta-analizinin yapılması amaçlandı. Yöntem: Google Scholar, Scopus, Science Direct ve Web of Science,Medline,Pubmed, Google Akademik/ULAKBİM veri tabanlarından“Postoperative Nutrition”,“Postoperative Nutrition time”,“Postoperative complications”, ''Meta analysis'',“Cerrahi/Cerrahi Sonrası Beslenme, ”Cerrahi/Cerrahi sonrası Anastomoz Kaçağı“ ”Cerrahi/Cerrahi Sonrası Yara Enfeksiyonu“ ”Early Feeding“ Postoperative Complication; Fasting ”Postoperative Anastomotic Leakage“ ”Postoperative Wound Infection“ ”ve bunlarla ilişkili İngilizce ve Türkçe terimler kullanılarak, son tarama tarihi Kasım 2022 olacak şekilde 2012-2022 yılları arasındaki çalışmalar tarandı. Tarama sonucu 17 araştırma ile analiz gerçekleşti. Seçilen makaleler, iki bağımsız değerlendirici tarafından incelenmiş olup, dahil edilecek çalışmaların metodolojik kalitesi " Polit ve Beck tarafından önerilen kalite değerlendirme ölçütleri ile değerlendirildi. Verilerin analizinde Comprehensive Meta Analysis 3 programı kullanıldı. Bulguların Heterojenliği I2 istatistiği ile yayın yanlılığı huni grafiği ve etki büyüklüğü ise Cohen'e göre hesaplandı. Bulgular: Bulguların meta-analiz sonuçlarını değerlendirdiğimizde, cerrahi işlemden sonraki ilk 24 saat içinde bağırsak aktiviteleri geri dönene kadar herhangi bir beslenme yöntemi kullanılmayan yani geleneksel yöntem uygulanan hastalarda cerrahi sonrası anostomos kaçağı yara enfeksiyonu gelişmi ve hastanede kalınan gün sayısının genel olarak 1.7 kat daha fazla 1.792 (G.A; 1.530-2.098; p= 0.000) olduğu saptandı.Bu doğrultuda cerrahi sonrası erken beslenmenin anostomos kaçağı,yara gelişimi ve hastanede kalınan gün sayısının yönetiminde anlamlı ve etkili olduğu sonucuna varıldı. Sonuç: Bu doğrultuda cerrahi sonrası erken beslenmenin anostomos kaçağı, yara gelişimi ve hastanede kalınan gün sayısının yönetiminde anlamlı ve etkili olduğu sonucuna varıldı.
Özet (Çeviri)
Objective: In this study, it was aimed to examine and meta-analyze the studies investigating the effect of early post-operative nutrition on anastomozis leakage, wound infection development and hospital stay. Method:“Postoperative Nutrition”,“Postoperative Nutrition time”,“Postoperative complications”,“Meta analysis”,“Serrahi/Serrahi/ Post-Surgical Nutrition, ”Surgical/Post-Surgical Anastomotic Leakage“ ”Surgical/Post-Surgical Wound Infection“ ”Early Feeding“ Postoperative Complication; Using Fasting ”Postoperative Anastomotic Leakage“ ”Postoperative Wound Infection“ ”and related terms in English and Turkish, studies between 2012 and 2022 were scanned, with the last screening date being November 2022. As a result of the search, 17 studies were analyzed. Selected articles, two independent reviewers and the methodological quality of the studies to be included was evaluated using the quality assessment criteria proposed by Polit and Beck. The Comprehensive Meta-Analysis 3 program was used in the analysis of the data. Heterogeneity of the findings was calculated according to I2 statistics, publication bias funnel plot and effect size according to Cohen. Results: When we evaluated the results of the meta-analysis of the findings, it was seen that postoperative anastomotic leakage wound infection developed and the number of days in the hospital was 1.7 times higher in general in patients who did not use any feeding method until their intestinal activities returned within the first 24 hours after the surgery, i.e., in whom traditional methods were used. (G.A; 1.530-2.098; p= 0.000). Conclusion: In this respect, it was concluded that early feeding after surgery is significant and effective in the management of anastomozis leakage, wound development and the number of days spent in the hospital.