A proposal to TBEC 2018 on high-strength concrete stress distribution
TBDY 2018 yüksek dayanımlı beton gerilme dağılımı üzerine bir öneri
- Tez No: 789595
- Danışmanlar: PROF. DR. ERDEM CANBAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yapı Mekaniği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 151
Özet
Yüksek dayanımlı beton kullanımı (YDB), mevcut binyılın başından bu yana giderek daha popüler hale gelmiştir. Birim hacim başına daha yüksek mukavemet sayesinde, yüksek binaların ve uzun açıklıklı öngerilmeli köprülerin yapımında yaygın kullanım alanı bulmuştur. 1960'larda araştırmacılar, betonun mukavemetini arttırmak için beton karışımına başlangıçta süperakışkanlaştırıcılar olmak üzere ilave malzemeler eklemeye başlamışlardır. Malzemenin akademik düzeydeki teorik araştırması, pratik kullanımından daha eskidir. Araştırmacıların malzemenin mekanik özelliklerini incelemeye başladığı 1980'lere kadar uzanmaktadır. Araştırmacıların YDB'nin yapısal unsurlarını denemeye başlamasının üzerinden kırk yıldan fazla bir süre geçmesine rağmen, başlıca uluslararası yönetmelikler, YDB ile ilgili yönetmelik koşullarına kapsamlı eklemeler yapmamışlardır. YDB şartlarını kapsamlı olarak içermeyen tasarım kodlarından biri olan TBDY 2018'in 50 MPa'nın üzerindeki betonlar için eşdeğer dikdörtgen gerilme bloğu parametrelerinin kullanımı için Eurocode 2'ye atıfta bulunmaktadır. Bu çalışma, bu ihtiyacı ortadan kaldırmayı ve 50 MPa'nın üzerindeki betonlara sahip yapı elemanları için gerilme bloku parametreleri için yeni bir ifade önermeyi amaçlamaktadır. Buna ek olarak, 80 MPa üzeri YDB kolonların eksenel ve eğilme momenti kapasitesi için, YDB kolonlarda mevcut olan erken kabuk dökülmesi etkisinden dolayı yeni bir azaltma faktörü önerilmektedir. Önerilen ifadelere bağlı nihai kesit kapasitesi hesaplamalarının sonuçları incelenmiş ve 1995'ten 2021'e kadar olan araştırma yayınlarının deneysel sonuçlarına göre doğrulanmıştır.
Özet (Çeviri)
The use of high-strength concrete (HSC) has become increasingly popular since the beginning of the current millennium. Thanks to the greater strength per unit volume, it found widespread use in the construction of high-rise buildings and long-span prestressed bridges. In the 1960s, researchers started adding supplementary materials, initially superplasticizers, to the concrete mix to increase the strength of concrete. The theoretical research of the material on the academic level is older than its practical use. It dates back to the 1980s when researchers started to examine the mechanical properties of the material. Although it has been more than forty years since researchers began experimenting with structural elements of HSC, the major international codes have not made extensive additions to the code requirements regarding HSC. One of the design codes not including requirements for HSC extensively is TBEC 2018, which refers to Eurocode 2 for the use of equivalent rectangular stress-block parameters for concrete grades over 50 MPa. The current study aims to eliminate this need and propose a new expression for stress-block parameters for structural elements with concrete grades over 50 MPa. Additionally, a new factor of reduction is proposed for the overall axial and bending moment capacity of HSC columns of over 80 MPa due to premature cover spalling, the effect that is present in HSC columns. The results of ultimate section capacity calculations due to proposed expressions are examined and verified against experimental results of research publications from 1995 to 2021.