Investigation of the antifungal and antibacterial effect of Lavandula angustifolia against Candida albicans and Escherichia coli
  1. Tez No: 789740
  2. Yazar: DEYAR SAMI KHALIF KHALIF
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ÖZBEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyomedikal Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyomedikal Teknolojiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Giriş ve Amaç: Uçucu yağlar iyi bilinen antiseptik ve antibakteriyeldir. düşmanca görevler de dahil olmak üzere kapsamlı faaliyetlere sahip, geleneksel tıpta kullanılan ajanlar Hem bakterilere hem de mantarlara. Hem Candida albicans hem de Escherichia'nın neden olduğu enfeksiyonlar coli, kontrol altına almanın bir yolunu bulmaya çalışan tıbbi yönetimde çok önemli bir sorundur. Bazı suşlar kanıtlanmış olduğundan, bu mikroorganizmaların enfeksiyonları oldukça zorlu olabilir. antibiyotiklere direnç olması. Bu araştırmadaki amacımız, antimikrobiyal Lavandula angustifolia esansiyel yağının aktivitesi ve her iki Candida albicans üzerindeki etkisi ve Escherichia coli, MIC, MFC ve MBC'sini inceleyerek, yapıp yapamayacağını araştırmak için sentetik bitkisel ilaç olarak kullanılabilir. Gereç ve Yöntemler: Bu deneyde Candida'mız albicans ATCC10231 idi ve Escherichia coli'miz ATCC25922 idi. Her iki izolat da daha sonra taze bir numune ile çalışabilmemiz için 24 saat boyunca 37°C'de alt kültürlendi, ardından Lavandula angustifolia'nın farklı dilüsyonları hazırlandı: %100, %50, %25, %12.5 ve %6.5 seyreltilmiş konsantrasyonlar hazırlandı. amacıyla disk difüzyon yöntemi kullanıldı. Lavandula angustifolia'nın her iki Candida albicans'a karşı direnç duyarlılığını belirlemek ve Escherichia coli'nin yanı sıra MİK'in belirlenmesi için Makrodilüsyon yöntemi kullanıldı. (Minimum İnhibitör Konsantrasyon), MFC (Minimal Fungisidal Konsantrasyon) ve MBC (Minimum Bakterisidal Konsantrasyon). Sonuçlar: Elde edilen sonuçların karşılaştırılması gösterdi lavantanın hem Candida albicans'a hem de Farklı konsantrasyonlarda Escherichia coli. için MIC'imizin %25 olduğu sonucuna varıldı. hem Candida albicans hem de Escherichia coli. Hem MFC hem de MFC arasındaki değişiklikleri karşılaştırma 24 saatte aynı dilüsyona dayalı MBC, seyreltilmiş MFC arasında büyüme göstermedi %50 ve %25 konsantrasyonlarının yanı sıra seyreltilmiş MBC arasında üreme olmamıştır. %50 ve %25 konsantrasyonları. MBC ve MFC konsantrasyonlarımızı doğrulamak için şüphelenilen konsantrasyon tüplerinden alt kültür yapıldı, ardından kanlı agarda büyütüldü ve inkübe edildi 24 saat boyunca hem MFC hem de MBC'mizin %50'de olduğunu ortaya çıkardı. Sonuç: C. albicans ve E. coli enfeksiyonları, çeşitli etkilere sahip en yaygın enfeksiyonlardan biridir. doğal otlar kullanarak alternatif bir ilaç bulmak zor olabilir ve henüz kanıtlanmış olması Çeşitli direnç suşları ve etkileyen bazı antibiyotik komplikasyonları nedeniyle tamamen etkilidir. bakteri hücre duvarları. Bununla birlikte, sonuçlarımız Lavandula angustifolia'nın hem antifungal hem de antibakteriyel aktiviteye sahiptir, her ikisi olarak kullanımı henüz kanıtlanmamıştır. Tıbbi bakımda antifungal ve antibakteriyel ajan. Bununla birlikte, daha fazla klinik çalışma hem Candida albicans hem de Escherichia coli üzerinde kullanımını doğrulamak için gerekli
Özet (Çeviri)
Introduction and Purpose: Essential oils are well-known antiseptics and antibacterial agents used in traditional medicine, possessing extensive activities, including tasks hostile to both bacteria's and fungus. Infections caused by both Candida albicans and Escherichia coli are of high significant issue in medical management, trying to find a way to contain these microorganism's infections can be quiet challenging since some strains have proven to be resistance to antibiotics. Our aim in this research is to investigate the antimicrobial activity of the essential oil Lavandula angustifolia and its effect on both Candida albicans and Escherichia coli, by examining its MIC, MFC, and MBC in order to investigate if it can be used as a synthetic herbal drug. Materials and Methods: In this experiment, our Candida albicans was ATCC10231 and our Escherichia coli was ATCC25922. Both isolates were then sub cultured at 37℃ for 24hours, in order for us to be working with a fresh sample, then different dilutions of Lavandula angustifolia were prepared: 100%, 50%, 25%, 12.5%, and 6.5% diluted concentrations were prepared. Disc diffusion method was used in order to determine the resistance sensitivity of Lavandula angustifolia against both Candida albicans and Escherichia coli, as well as Macrodilution method was used to determine the MIC (Minimal Inhibitory Concentration), MFC (Minimal Fungicidal Concentration) and MBC (Minimal Bactericidal Concentration). Results: Comparing the resulted obtained showed that lavender had a significant difference resistance to both Candida albicans and Escherichia coli under different concentrations. Our MIC was concluded to be at 25% for both Candida albicans and Escherichia coli. Comparing the changes between both MFC and MBC based on the same dilution, at 24 h, showed no growth between MFC diluted concentrations of 50% and 25%, as well as there was no growth between MBC diluted concentrations of 50% and 25%. In order to confirm our MBC and MFC concentrations we sub cultured the suspected concentration tubes, then grew them on blood agar and incubated for 24hrs which revelled both our MFC and MBC to be at 50%. Conclusion: C. albicans and E. coli infections are one of the most common infections with variety of effects, trying to find an alternating drug using natural herbs can be challenging and yet to be proven to be effective fully due to various resistance strains and some antibiotics complications affecting bacterial cell walls. Although, our results lead to establish that Lavandula angustifolia possess both antifungal and antibacterial activity, it is yet to be proven as for its use as both antifungal and antibacterial agent in medical care. However, more clinical studies are necessary to validate its use on both Candida albicans and Escherichia coli