36-72 aylık çocuğa sahip ebeveynlerin çocuk haklarını uygulama düzeylerinin incelenmesi
Examination of the levels of implementing children's rights of parents of 36-72 months-old children
  1. Tez No: 789754
  2. Yazar: BERNA YILMAZ ER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OĞUZ SERDAR KESİCİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Giresun Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Hakları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu araştırma Giresun'da ikamet etmekte olan 36-72 aylık çocuğa sahip ebeveynlerin çocuk haklarını uygulama düzeyini incelemek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Araştırma evrenini, Giresun İl Merkezinde Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı bağımsız anaokullarında eğitim-öğretimine devam etmekte olan 36-72 aylık çocuğa sahip ebeveynler oluştururken, örneklemi 60-72 aylık çocuğa sahip 273 ebeveyn oluşturmaktadır. Araştırma, ebeveynlerin çocuk haklarını uygulama düzeylerinin belirlenmesi amacıyla tarama modelinin kullanıldığı, var olan durumu ortaya koymayı amaçlayan betimsel bir araştırmadır. Araştırma verilerini toplamak amacıyla 'Ebeveyn Çocuk Hakları Davranış Ölçeği' kullanılmıştır. Araştırma verilerinin analizi SPSS v23 programı ile yapılmıştır. Ebeveynlerin eğitim seviyesine göre katılım ve gelişim boyutunda, mesleğine göre koruma boyutunda, aile yapısına göre katılım ve gelişim boyutunda, çocuk hakları konusunda bilgi sahibi olmasına göre katılım ve gelişim boyutunda ve çocuk haklarına ilişkin eğitim almasına göre gelişim boyutunda farklılaştığı sonuçlarına ulaşılmıştır. Araştırmada; ebeveynlerin çocuk haklarını uygulama düzeylerinin ebeveynlik durumuna, ebeveynlerin yaş aralığına, gelir aralığına, sahip olduğu çocuk sayısına, ebeveynlerin birliktelik durumuna göre farklılaşmadığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This research was carried out to examine the level of implementation of children's rights by parents who have 36-72 months old children residing in Giresun. The research population consists of parents with 36-72 months old children who continue their education in independent kindergartens affiliated to the Ministry of National Education in Giresun City Center, while the sample consists of 273 parents with 60-72 months old children. The research is a descriptive study that aims to reveal the current situation in which the screening model is used to determine the level of parents implementation of children's rights. The 'Parent Child Rights Behavior Scale' was used to collect the research data. Analysis of research data was done with SPSS v23 program. In the research; It has been concluded that the level of parents implementation of children's rights does not differ according to their parenting status, age range of parents, income range, number of children they have, and parent's coexistence It has been concluded that the parents differ in terms of participation and development according to their education level in the dimension of protection according to their profession in the dimension of participation and development according to the family structure in the dimension of participation and development according to their knowledge of children's rights, and in the dimension of development according to their education on children's rights.