Özel integral geometri problemleri
Special integral geometry problems
- Tez No: 78985
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA YILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Karaelmas Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
ÖZET Bilim Uzmanlığı Tezi ÖZEL INTEGRAL GEOMETRİ PROBLEMLERİ Kamile GÜVEN Zonguldak Karaelmas Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Matematik Anabilim Dalı Tez Danışmanı: Yrd.Doç.Dr. Mustafa YILDIZ Haziran 1998, 52 pages Bu tez üç bölümü kapsamaktadır. Birinci bölümde özel integral geometri problemlerinin konuluşu ve incelenmesi için gerekli olan tanım ve teoremler verilmiş ve integral geometri probleminin tanımı verilmiştir. İkinci bölümde integral geometri probleminin çözülebilirliği araştırılmıştır. Üçüncü bölümde ise Lu s = F(x,v)-a(x,v) öv öx 5x dv ters probleminin nümerik çözümü bulunmuş ve kesin çözümle karşılaştırılmıştır. Anahtar Kelimeler : Integral Geometri Problemi, Hadamard ve Tikhonov anlamında iyi konulmuş problem, ters problem. Bilim Kodu : 403.06.01
Özet (Çeviri)
ABSTRACT M.Sc. Thesis SPECIAL INTEGRAL GEOMETRY PROBLEMS Kamile GÜVEN Zonguldak Karaelmas University Graduate School Of Natural And Applied Sciences Department of Mathematics Thesis Advisor: Assist. Prof. Dr. Mustafa YILDIZ June 1998, 52 pages This work consists of three chapters. In the first chapter. Posedness of special integral geometry problems, definitions and theorems which are used in analiysis of this problems are given in first chapter. Solvability of special integral problems are investigated in second chapter. In the third chapter, nümerical solutions of the inverse problem for equation Lu = s ^r“^7~^7Z”= F(x. v)-X(x,v) OV OK OK OV has been found and compared with the exact solution. Key Words : Integral Geometry Problem, well-posed problems Hadamard and Tikhonov sense, Inverse Problem Science Code: 403.06.01 IV