Kinetik denklem için ters problemler
Inverse problem for a kinetic equations
  1. Tez No: 78986
  2. Yazar: FATMA NERMİN DUYAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA YILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Karaelmas Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 50
Özet
ÖZET Bilim Uzmanlığı Tezi KİNETİK DENKLEM İÇİN TERS PROBLEMLER F. Nermin DUYAN Zonguldak Karaelmas Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Matematik Anabilim Dalı Tez Danışmanı: Yrd.Doç.Dr. Mustafa YILDIZ Haziran 1998, 44 sayfa Bu tez iki bölümü kapsamaktadır. Birinci bölümde Kinetik denklem için ters problemin incelenmesinde kullanılan başlıca tanım ve teoremler verilmiştir. Ayrıca denklem tipleri, Hadamard anlamında iyi konulmuş problemler ve Galerkin metodu hakkında bilgi verilmiştir. ikinci bölümde Lus£ f8R Su 5H fa tt\dvi öXj 5x; dVj. + P(x,v)u(x,v) = F(x,v)-X(x,v) ters problemi incelenmiş ve uygun uzay çiftinde Hadamard anlamında iyi konulmuş bir problem olduğu gösterilmiştir. Anahtar Kelimeler : Problem Tipleri, Hadamard Anlamında İyi Konulmuş Problemler, Galerkin Metodu, Ters Problem. Bilim Kodu : 403.06.01 111
Özet (Çeviri)
ABSTRACT M.Sc. Thesis INVERSE PROBLEM FOR A KINETIC EQUATIONS F.Nermin DUYAN Zonguldak Karaelmas University Graduate School Of Natural And Applied Sciences Department of Mathematics Thesis Advisor: Assist. Prof. Dr. Mustafa YILDIZ June 1998, 44 pages This dissertation consists of two chapters. In the first chapter, definitions and theorems which are used in investigation inverse problems for Kinetic equations are given. The types of equations have been well-posed problems in Hadamard sense and the knowledge about Galerkin method are also given in this chapter. The inverse problem for the equation Lu n f dH da 5H du' + P(x, v)u(x, v) = F(x, v) - X(x, v) wVSvj 5xf SXj x,v, are considered in chapter third, well-posedness of this problem in Hadamard sense has been proved Key Words : The types of equations, well-posed problems in Hadamard sense, Galerkin method, Inverse problem. Science Code: 403.06.01 IV