Erzincan ekşisu mesire alanındaki sucul habitatlardan izole edilen bazı alglerin antioksidan özelliklerinin incelenmesi
Investigation of antioxidant properties of some algae isolated from aquatic habitats in Erzincan Ekşisu recreational area
  1. Tez No: 789879
  2. Yazar: ESRA AKSOY OKTAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KÖKSAL PABUÇCU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmasötik Bilimler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 46
Özet
Materyal Metot: Mekanik izolasyon yöntemiyle algler izole edilmiş ve DPPH, FRAP yöntemleriyle antioksidan özelliklerine, toplam flavonoid ve fenolik bileşiklerine bakılmıştır. Bulgular: Mougeotia parvula, Anabeana fertilissima, Spirogyra micropunctata, S. pratensis ve S. mirabilis'in metanol ekstraktlarının toplam fenolik madde miktarı, flavanoid miktarı, (FRAP) indirgeme gücü aktivitesi ve (DPPH) serbest radikal giderme aktivitesine test edilmiş, sonuçlar karşılaştırmalı olarak değerlendirilmiştir. Çalışmaya konu olan alglerin toplam fenolik madde miktarları 6.61 ile 25.05 mg GAE/g ekstre aralığında tespit edilmiş, toplam flavanoid miktarları ise 2.95-14.42 mg QE/g ekstre aralığında bulunmuştur. İzole edilen alg türlerinden, fenolik madde ve flavonoid bakımından en zengini S. mirabilis olmuştur. DPPH radikali giderme aktivitesinde de en yüksek aktivite yine S. mirabilis'te görülmüştür. En düşük aktivite ise M. parvula ve A. fertilissima'da gözlenmiştir. FRAP testinde ise en yüksek absorbans değer, 47.14 mg TE/g ekstre oranı ile S. mirabilis'te, en düşük değer ise 22.10 mg TE/g ekstre olarak M. parvula'da kaydedilmiştir. Sonuç: Antioksidan testler sonucunda, çalışılan alglerden bazılarında iyi derecede antioksidan aktiviteye sahip olduğu görülmüş, total fenolik ve flavonoid miktarlarında anlamlı sonuçlar kaydedilmiştir. Bu açıdan, çalışmaya konu olan alglerde tespit edilen farmasötik özellikler, detaylı bileşik analizleriyle, ileride yapılacak çalışmalara kaynak olabilecek potansiyeldedir.
Özet (Çeviri)
Material and Methods: Algae were isolated by mechanical isolation method and their antioxidant properties, total flavonoid and phenolic compounds were examined by DPPH, FRAP, ABTS methods. Results: The total phenolic content, flavonoid content, (FRAP) reducing power activity and (DPPH) free radical scavenging activity of methanol extracts of Mougeotia parvula, Anabeana fertilissima, Spirogyra micropunctata, S. pratensis and S. mirabilis were examined and the results were evaluated comparatively. The total phenolic content of the algae in the study was found to be between 6.61 and 25.05 mgGAE/g extract, and the total flavonoid amounts were found to be in the range of 2.95-14.42 mg QE/g extract. Among the isolated algae species, S. mirabilis was the richest in terms of phenolic substances and flavonoids. The highest activity in DPPH radical scavenging activity was also observed in S. mirabilis. The lowest activity was observed in M. parvula and A. fertilissima. In the FRAP test, the highest absorbance value was recorded in S. mirabilis with 47.14 mg TE/g extract, and the lowest value was recorded in M. parvula with 22.10. Conclusion: As a result of antioxidant tests, good antioxidant properties were observed in some of the studied algae, and significant results were recorded in total phenolic and flavonoid amounts. In this respect, the pharmaceutical properties detected in the algae that are the subject of the study have the potential to be a source for future studies with detailed compound analyzes.