Fen öğretiminde hologram uygulamalarının 7.sınıf öğrencilerinin akademik başarı, görüş ve tutumları üzerine etkisi
The effect of hologram applications in science teaching on 7th grade students acedemic achievements opinion and attitudes
- Tez No: 789901
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN ARTUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 202
Özet
Teknolojinin sağladığı eşsiz imkânların eğitim ve öğretim ortamına dâhil edilmesi günümüzde bir ihtiyaç haline gelmektedir. Özellikle eğitim alanında fen derslerinde teknolojiden faydalanma durumu giderek artan bir merak uyandırmaktadır. Bu sebepten ötürü fen dersinde teknolojinin kullanılması günümüzde çalışma konusu olarak alanyazında daha sık tercih edilmektedir. Son dönemde öğretmenlerin ilgisini çeken güncel teknolojik uygulamalardan biri de üç boyutlu hologram teknolojisidir. Bu çalışmanın amacı da, hologram uygulamalarının yedinci sınıf fen bilimleri dersi maddenin tanecikli yapısı konusunda öğrencilerin akademik başarıları, tutumları ve görüşleri üzerine etkisini incelemektir. Çalışmada belirlenen amaca yönelik kapsamlı bir inceleme yapılması hedeflenmiş ve bu doğrultuda karma yöntem desenlerinden açımlayıcı (açıklayıcı) sıralı desen kullanılmıştır. Bu nedenle çalışma, önce nicel verilerin toplanıp analiz edilmesi daha sonra nitel verilerin toplanılması şeklinde gerçekleştirilmiştir. Çalışmanın nicel boyutunun örneklem grubunu, uygun örnekleme yöntemiyle seçilmiş Hakkâri ili Yüksekova ilçesinde 2021-2022 eğitim-öğretim yılında ilçe merkezinde bir ortaokulda 7. sınıfta öğrenim gören toplam 29 öğrenci (11 Kız-18 Erkek);nitel boyutunu ise, ölçüt örnekleme yöntemiyle belirlenen 10 öğrenci oluşturmaktadır. Veriler başarı testi, dijital hologram tutum ölçeği ve yarı yapılandırılmış mülakat formu olmak üzere üç farklı veri toplama aracı ile elde edilmiştir. Nicel verilerin analizinde, wilcoxon testi; nitel verilerde ise içerik analizi yöntemi kullanılmıştır. Çalışma sonuçları değerlendirildiğinde, öğrencilerin üç boyutlu hologram uygulaması ile işlenen derslerde daha başarılı oldukları, daha çok verim aldıkları yani öğrencilerin akademik başarılarındaki artışın istatistiksel olarak anlamlı bulunduğu tespit edilmiştir. Aynı zamanda öğrencilerin bu uygulamaya karşı olumlu yönde tutum geliştirdikleri gözlemlenmiştir. Görüşmeler sonucunda ise öğrenciler, bu uygulama sayesinde fen eğitiminde soyut kavramların öğretimini kolaylaştığı, görseller sayesinde akılda kalıcılığın arttığı, hayal güçlerinin geliştiği, tüm süreç boyunca aktif oldukları ve diğer derslerde de kullanmak istediklerini ifade etmişlerdir. Çalışmadan elde edilen sonuçlar hologram teknolojisi kullanımının Fen Bilimleri dersine etkisi üzerine yapılacak çalışmalara katkı sağlayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Integrating the unique opportunities of technology into education has become a need today. Especially using technology while teaching science provokes learners' curiosity. Therefore, the topic of using technology in science classes is being preferred to be worked on in our discipline recently. Nowadays, one of the topics that grasp teachers' attention is three dimensional holograms. The purpose of this study is to analyze the effects of hologram applications on seventh graders' academic success, attitudes, and thoughts on the topic of“The Particulate Nature of Matter”. It is aimed to make a detailed investigation on the decided goal and accordingly, descriptive sequential pattern design from mixed methods is used. Therefore, the study was conducted by first analyzing the collected quantitative data and then collecting the qualitative data. The sample group of the quantitative dimension of the study consisted of a total of 29 students (11 girls-18 boys) studying in the 7th grade in a secondary school in the district center of Yüksekova district of Hakkari province in the 2021-2022 academic year, selected by convenient sampling method; and the qualitative dimension of the study consisted of 10 students determined by criterion sampling method. Data are collected through three data collecting devices which are achievement test, digital hologram attitude scale and semi-structured interview form. In collecting the quantitative data Wilcoxon test and in qualitative data, content analysis method are used. Evaluating the results, it is found that, the collected data verify that students are more successful, get higher efficiency; and increase in their academic success is statistically meaningful, in the classes which three-dimensional hologram applications are used. It is also observed that students develop positive attitude towards this application. As a result of the interviews, students stated that learning abstract concepts in science classes became easier, they can remember easily because of the visuals, their imagination has increased, they have been more active during the process, and they want to use it in other classes. The results obtained from the study are thought to contribute to the studies on the effect of the use of hologram technology on the Science course.