Glomerulonefrit hastalarında COVID-19 aşı farkındalığı
- Tez No: 789914
- Danışmanlar: PROF. DR. İZZET HAKKI ARIKAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nefroloji, İç Hastalıkları, Nephrology, Internal diseases
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Amaç: COVID-19 küresel bir tehdit olmaya devam etmektedir. Renal transplant hastaları, kronik böbrek yetmezliği hastaları, glomerülonefrit hastaları ve diyaliz hastaları yüksek riskli grupta yer almaktadır. Pandeminin kontrol altına alınmasında en önemli adım aşılama olarak görülmektedir. Ancak aşı tereddüdü tüm dünyada pandemi kontrolünde önemli bir sorun olarak karşımıza çıkmaktadır. Aşı tereddüdü eğitim düzeyi, risk algısı, bilgi düzeyi, aşılarla ilgili geçmiş deneyimler, aşının önemine ilişkin algı ve ayrıca dini/ahlaki inançlar gibi genel faktörlerden etkilenmektedir. Bu çalışma kronik glomerülonefrit hastalarında aşı olma oranları, aşı olmama nedenleri ve çekinceleriyle aşı farkındalığının hastaların demografik, sosyoekonomik, eğitim ve klinik özellikleri ile olan ilişkisini değerlendirmeyi amaçlamaktadır. Yöntem: Çalışmamız kronik glomerüler hastalığı nedeniyle takipli 146 hasta ile yaş ve cinsiyet olarak benzer 197 kronik böbrek hastalığı olmayan gönüllü olmak üzere toplamda 343 kişi dahil edildi. Katılımcılara sırasıyla; sosyodemografik form, tıbbi özgeçmişi, COVID-19 enfeksiyonu öyküsü ve klinik bilgilerini sorgulayan form, mevcut literatürden yararlanılarak araştırmacılar tarafından hazırlanan COVID-19 aşıları hakkında aşı tereddüdü ve kabulüne dair sorgulama formu dolduruldu. Araştırmacı tarafından sorular katılımcılara yüz yüze soruldu ve kaydedildi. Bulgular: Hasta grubunun yaş ortalaması 45,50±14,67 olup 85'i (%58,2) kadındı. Hasta ve kontrol grubu yaş, cinsiyet, medeni durum ve yaşadığı bölge bakımından benzerdi. Hasta ve kontrol grubu arasında COVID-19 enfeksiyonu geçirme öyküsü, semptomlar ve hastane yatışı açısından anlamlı fark saptanmadı. COVID-19 aşısı olma oranı her iki grupta da benzerdi. (%91,8 vs. %92,4; p:0,837). Hasta grubunda aşısını tam doz yaptıranların oranı daha yüksek görüldü ancak istatistiksel anlamlılığa ulaşamadı (%58,9 vs. %48,7; p:0,062). Ayrıca ilerleyen dönemde COVID-19 aşısı olmayı düşünenlerin oranı belirgin şekilde hasta grubunda daha yüksekti (%61,6 vs. %3; p:
Özet (Çeviri)
Objective: COVID-19 continues to be a global threat. Patients with chronic kidney disease, patients with glomerulonephritis, kidney transplant recipients and patients on dialysis are in the high-risk group. It seems that the most essential step in controlling the pandemic is vaccination. However, vaccine hesitancy is an important problem in pandemic control all over the world. Vaccine hesitancy is influenced by general factors such as education level, risk perception, level of knowledge, experience with vaccines, perception of the importance of the vaccine, and religious/moral beliefs. This study aims to evaluate the rates of vaccination in chronic glomerulonephritis patients, the reasons and hesitations of non-vaccination and the relationship between vaccination awareness and demographic, socioeconomic, educational and clinical characteristics of patients. Method: A total of 343 people, including 146 patients with chronic glomerular disease and 197 volunteers without chronic kidney disease were included. A questionnaire consisting of socio demographics, medical history, COVID-19 history and questions about vaccine acceptance/hesitancy was implemented face-to-face by researcher. Results: The mean age of the patient group was 45.50±14.67, and 85 (58.2%) were female. The patient and control groups were similar in terms of age, gender, marital status and region of residence. There was no significant difference between the patient and control groups in terms of the history of COVID-19, symptoms and hospitalization. The rate of having the COVID-19 vaccine was similar in both groups. (91.8% vs. 92.4%; p:0.837). The rate of those who received the full dose of the vaccine was higher in the patient group, but it could not reach statistical significance (58.9% vs. 48.7%; p:0.062). In addition, the rate of those considering having the COVID-19 vaccine in the future was significantly higher in the patient group (61.6% vs. 3%; p: