Öğretmen algılarına göre hizmet içi eğitim, örgütsel bağlılık ve örgütsel sinizm düzeyleri arasındaki ilişki
The relationship between in-service education, organizational commitment and organizational cynicism levels according to teachers' perceptions
- Tez No: 858837
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEYİTHAN DEMİRDAĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
Bu araştırmanın amacı öğretmen algılarına göre hizmet içi eğitim, örgütsel bağlılık ve örgütsel sinizm düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Bu amaçla ilgili değişkenlerin cinsiyet, yaş, eğitim düzeyi, mesleki kıdem, okul kademesi ve okul mevcudu değişkenlerine göre ilişkisi ele alınmıştır. Bununla birlikte ilgili değişkenler arasındaki ilişki değerlendirilmiş ve son olarak da öğretmenlerin hizmet içi eğitim ve örgütsel bağlılık algılarının örgütsel sinizm algılarını anlamlı olarak yordayıp yordamadığı incelenmiştir. Araştırmada nicel araştırma yöntemlerinden olan genel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmanın örneklemi 2023-2024 eğitim-öğretim yılında Zonguldak ili Ereğli ilçesinde okul öncesi, ilkokul, ortaokul, lise ve diğer kademelerde görev yapmakta olan 241'i kadın 159'u erkek olmak üzere toplam 400 öğretmenden oluşmaktadır. Katılımcılara ait veriler“Kişisel Bigi Formu”,“Hizmet-İçi Eğitime Yönelik Tutum Ölçeği”,“Örgütsel Bağlılık Ölçeği”ve“Örgütsel Sinizm Ölçeği”aracılığı ile toplanmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde yüzde ve frekans, ortalama ve standart sapma analizleri kullanılmıştır. Çarpıklık ve basıklık değerleri incelendiğinde veriler normal bir dağılım gösterdiği için parametrik testler kullanılmıştır. Bu kapsamda; bağımsız örneklem t-testi, tek yönlü varyans analizi (ANOVA), Pearson momentler çarpımı korelasyon analizi ile çoklu regresyon analizi uygulanmıştır. Verilerin analizi sonucunda öğretmenlerin hizmet içi eğitime yönelik genel algılarının katılıyorum düzeyinde, örgütsel bağlılık genel algılarının orta düzeyde katılıyorum ve örgütsel sinizm genel algılarının katılmıyorum düzeyinde olduğu tespit edilmiştir. Değişkenler arasındaki ilişki incelendiğinde hizmet içi eğitim ile örgütsel bağlılık arasında pozitif yönde zayıf düzeyde anlamlı bir ilişki, hizmet içi eğitim ile örgütsel sinizm arasında negatif yönde çok zayıf düzeyde anlamlı olmayan bir ilişki, örgütsel bağlılık ve örgütsel sinizm arasında ise negatif yönde zayıf düzeyde anlamlı bir ilişki olduğu tespit edilmiştir. Son olarak yapılan çoklu regresyon sonucunda; hizmet içi eğitim algısının öğretmenlerin örgütsel sinizm algılarını anlamlı olarak yordamadığı bunun yanında örgütsel bağlılık algısının öğretmenlerin örgütsel sinizm algılarını olumsuz yönde ve anlamlı olarak yordadığı saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the relationship between in-service training, organizational commitment and organizational cynicism levels according to teachers' perceptions. For this purpose, the relationship between the relevant variables according to gender, age, education level, professional seniority, school level and school size variables was discussed. In addition, the relationship between the relevant variables was evaluated and finally, it was examined whether teachers' perceptions of in-service training and organizational commitment significantly predicted their perceptions of organizational cynicism. In the study, the general survey model, which is one of the quantitative research methods, was used. The sample of the study consists of a total of 400 teachers, 241 female and 159 male, working at pre-school, primary, secondary, high school and other levels in Ereğli district of Zonguldak province in the 2023-2024 academic year. The data of the participants were collected through the“Personal Information Form”,“Attitude Scale Towards In-Service Training”,“Organizational Commitment Scale”and“Organizational Cynicism Scale”. Percentage and frequency, mean and standard deviation analyses were used to evaluate the data. When the skewness and kurtosis coefficients were examined, the data showed a normal distribution, so the use of parametric tests was used. In this context; independent sample t-test, one-way analysis of variance (ANOVA), Pearson product moment correlation analysis and multiple regression analysis were applied. As a result of the analysis of the data, it was determined that the general perceptions of teachers towards in-service training were at the level of agree, the general perceptions of organizational commitment were at the level of moderate agree, and the general perceptions of organizational cynicism were at the level of disagree. When the relationship between the variables was examined, it was determined that there was a weak significant relationship between in-service training and organizational commitment in the positive direction, a very weak non-significant relationship between in-service training and organizational cynicism in the negative direction, and a weak negative relationship between organizational commitment and organizational cynicism. Finally, as a result of multiple regression; It was determined that the perception of in-service education did not significantly predict teachers' perceptions of organizational cynicism, and the perception of organizational commitment predicted teachers' perceptions of organizational cynicism negatively and significantly.