Pnrs (pediatric nutritional risk score) ölçeği̇ni̇n Türkçeye çevri̇lmi̇ş formunun geçerli̇li̇k ve güveni̇li̇rli̇k araştirmasi
Validity and reliability analysis of The Turkish version of pediatric nutritional risk score scale
  1. Tez No: 789998
  2. Yazar: ONUR TAŞCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZLEM BEKEM
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Gastroenteroloji, Gastroenterology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İzmir Dr.Behçet Uz Çocuk Hastalıkları Ve Cerrahisi Eğt. ve Arş. Hast.
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Giriş/amaç: Pediatrik Nutrisyonel Risk Skoru'nun (PNRS) Türkçe versiyonunun geçerlilik ve güvenilirlik analizini yapmayı amaçladık. Gereç ve yöntem: Çalışma grubu en az 48 saat hastanede yatan 1 ay-18 yaş arası 149 hastadan oluştu. Hastaların yaşı, cinsiyeti, antropometrik ölçümleri, yatış süresi, yatış tanıları, günlük vücut ağırlıkları, besin tüketimleri ve ağrı durumları kaydedildi. Türkçe'ye geriye ve ileriye doğru çeviriler yapıldı. PNRS iki farklı hekim tarafından uygulandı. PNRS sonuçlarının tutarlılığı, PNRS'nin geçerliliğini belirlemek amacıyla değerlendirildi. Duyarlılık, özgüllük, pozitif prediktif değeri (PPV) ve negatif prediktif değeri (NPV) hesaplandı. Bulgular: Hastaların 69'u (%46,3) kız, 80'i (%53,7) erkekti. Ortalama yatış süresi 7,3±4,0 gündü. Hastaların ortalama yaşı 51,9±63,6 aydı. İki doktor arasındaki Kappa uyumu katsayısı 0.66 idi. Yüksek risk grubundaki hastaların %65,2'sinde, düşük risk grubunda ise %25,4'ünde kilo kaybı gözlendi. Hastane malnutrisyon oranı %31,5 idi. %50'den az gıda alımı ve daha şiddetli hastalığı olanlarda daha yüksek bir risk tespit edildi. PNRS'nin özgüllüğü, duyarlılığı, NPV'si ve PPV'si sırasıyla %82.1, %77.8, %92.0 ve %58.3 idi. Sonuç: İyi bir tutarlılık, Türkçe geçerliliğinin başarılı bir şekilde gerçekleştirildiğini göstermektedir. PNRS'nin malnutrisyon gelişme riski orta-düşük olan hastaları ayırt etme gücü, yüksek riskli hastalara göre daha yüksektir. PNRS, hastanede yatan hastalarda malnutrisyon riskini belirlemek için geçerli ve güvenilir bir araç olarak kabul edilir.
Özet (Çeviri)
Background/aims: We aimed to perform the validity and reliability analysis of the Turkish version of the Pediatric Nutritional Risk Score (PNRS). Materials and methods: The study group consisted of 149 patients aged between 1 month and 18 years who were admitted to the hospital for at least 48 h. The patients' age, gender, anthropometric measurements, length of stay, admission diagnosis, daily body weights, food consumption, and pain status were recorded. Backward and forward translations into Turkish were done. PNRS was performed by two different physicians. The consistency of the PNRS results was evaluated to determine the validity of PNRS. The sensitivity, specificity, positive predictive value (PPV), and negative predictive value (NPV) were calculated. Results: Of all patients, 69 (46.3%) were female and 80 (53.7%) were male. The mean length of the stay was 7.3±4.0 days. The mean age of the patients was 51.9±63.6 months. The Kappa coefficient between the two physicians was 0.66. Weight loss was observed in 65.2% of the patients in the high-risk group and 25.4% in the low-risk group. The hospital malnutrition rate was 31.5%. A higher risk was identified in those with