Yüzücülerde suda uygulanan farklı interval antrenman yöntemlerinin vücut kompozisyonuna ve teknik parametrelere etkileri
Effects of different interval training methods applied in water on body composition and technical parameters of swimmers
  1. Tez No: 790005
  2. Yazar: AYŞEGÜL ŞİŞMAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. BURCU ERTAŞ ERDÖLEK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Spor Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu çalışma, yüzücülerde suda uygulanan farklı interval antrenman yöntemlerinin vücut kompozisyonu ve teknik parametrelerine etkilerini araştırmak üzere yapılmıştır. Bu araştırmaya spor yaşı en az 1 yıl olan 11-12 yaş arası toplam 20 gönüllü müsabık yüzücü katılmıştır. Katılımcılar rastgele HIIT grubu (Yüksek Yoğunluklu İnterval Antrenman + yüzme teknik antrenman) ve Dayanıklılık grubu (Dayanıklılık + yüzme teknik antrenman) olarak iki gruba ayrıldı. Araştırmada ön ve son test desenli deneysel yöntem kullanılmış olup HIIT ve Dayanıklılık gruplarının vücut kompozisyonu, teknik parametreler, yüzme performansı, algılanan zorluk düzeyi ve kalp atım sayısı değerleri 8 haftalık antrenman programı öncesi ve sonrasında olmak üzere iki kez ölçülmüştür. Elde edilen veriler, IBM SPSS sürüm 22 istatistiksel analiz programı kullanılarak analiz edilmiştir. Normallik analizi Shapiro-Wilk Testi ile test edildi ve verilerin normal dağılım gösterdiği tespit edilmiştir. Grup içi karşılaştırmalarda Paired Samples t-testi, gruplar arası karşılaştırmalarda Independent Samples t-testi uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to investigate the effects of different interval training methods applied in water on body composition and technical parameters of swimmers. A total of 20 volunteer swimmers between the ages of 11 and 12, whose sports age is at least 1 year, participated in this research. Participants were randomly divided into two groups as HIIT group (High Intensity Interval Training + swimming technical training) and Endurance group (Endurance + swimming technical training). Experimental method with pre-test and post-test design was used in the study, and body composition, technical parameters, swimming performance, perceived difficulty level and heart rate values of HIIT and Endurance groups were measured twice, before and after the 8-week training program. The obtained data were analyzed using the IBM SPSS version 22 statistical analysis program. Normality analysis was tested with the Shapiro-Wilk Test and it was determined that the data showed normal distribution. Paired Samples t-test was used for intragroup comparisons and Independent Samples t-test was used for intergroup comparisons.