Bir süt ürünleri üretim firmasında biyolojik ve ergonomik risk etmenlerinin değerlendirilmesi
Evaluation of biological and ergonomic risk factors in a dairy production company
- Tez No: 790038
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BAHRİ GÜR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Iğdır Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu çalışma süt ürünleri üretimi firmasında biyolojik ve ergonomik risk etmenlerinin belirlenmesi amacıyla yapılmıştır. Bu amaçla Iğdır ilinde faaliyet gösteren 1.500 m2 kapalı alana sahip olan özel bir süt ürünleri üretim işletmesi incelenmiştir.Sektörde yapılan faaliyetlere bağlı olarak bakteri, küf, virüs, riketsiya ve protozoonlar olmak üzere biyolojik ajanlarla ilgili riskler Fine-Kinneyyöntemi uygulanarak değerlendirilmiştir. Fine-Kinneymetodu ile genel çalışma ortamı, sütün fabrikaya kabulü,makine ve ekipman temizliği, laboratuvar, süte uygulanan ön işlemler ve pastörizasyon,soğuk hava deposu,beyaz peyniri bölümü ve kaşar peyniri bölümü olmak üzere sekiz iş istasyonu değerlendirilmiştir.Fine-Kinneymetodu ile yapılan analizlerde çok yüksek risk değerine ulaşılmamıştır.Analiz sonucu yüksek risk,önemli risk,olası risk ve kabul edilebilir risk skorları elde edilmiştir. Analizler sonucu elde edilen değerler kullanılarak gerekli önlemler ve tedbirler sunulmuştur.Firmada ergonomik risk etmenlerini tespit etmek amacıyla fotoğraflar çekilmiştir.Ergonomik risk etmenleri Hızlı Tüm Vücut Değerlendirme (REBA) ve Hızlı Üst Vücut Değerlendirme Yöntemi (RULA) yöntemleri kullanılarak değerlendirilmiştir. Bu metotlar nakliyat bölümü, kaşar peyniri üretimi bölümü,beyaz peyniri üretimi bölümü,süt kabul bölümü ve depo bölümü olmak üzere beş istasyonun analizinde kullanılmıştır. Firmada çalışmalar sırasında alınan fotoğraflar AutoCAD programı kullanılarak gerekli çizimler ile desteklenmiştir. Böylece REBA ve RULA yöntemlerinde gerekli olan açı değerleri elde edilmiştir.REBA ve RULA yöntemleriyle yapılan risk değerlendirme sonucunda imalat ve taşıma işlerinde çalışanlarda meydana gelebilecek Kas-İskelet Sistemi Rahatsızlığı (KİSR) incelenmiştir. REBA metodu ile yapılan analizde nakliyat ve süt kabulü bölümünde çalışanların üçüncü derece yüksek riskli grupta ve kısa zamanda gerekli önlemlerin alınması gerektiği sonucuna ulaşılmıştır. RULA metodu ile yapılan analizlerde ise nakliyat ve depo bölümü çalışanlarının risk seviyesi yedi olarak tespit edilmiş ve derhal değişiklik gerektiği sonucuna ulaşılmıştır. Risk analizleri sonucu alınabilecek önlemler ve iyileştirmeler sunulmuştur
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine a dairy production company's biological and ergonomic risk factors. For this purpose, a private dairy products production facility operating in the province of Iğdır with a closed area of 1.500 m2 was examined. Trips and observations were made at the operating site. Depending on the activities carried out in the sector, risks related to biological agents such as bacteria, molds, viruses, rickettsia and protozoa have been evaluated. Eight workstations were evaluated using the Fine-Kinney method, including the general working environment, the acceptance of milk to the factory, machine and equipment cleaning, laboratory, pre-treatment and pasteurization of milk, cold storage, white cheese section and cheddar cheese section. In the analyzes performed with the Fine-Kinneymethod, a very high-risk value was not reached. As a result of the analysis, high risk, significant risk, possible risk, and acceptable risk scores were obtained. The necessary precautions and measures were presented by using the values obtained because of the analysis. Photographs were taken to identify ergonomic risk factors in the company. Ergonomic risk factors were assessed using the Rapid Entire Body Assessment (REBA) and The Rapid Upper Limb Assessment (RULA). These methods were used in the analysis of five stations: the transportation department, cheddar cheese production department, white cheese production department, milk reception department, and warehouse department. The photographs taken during the work in the company were supported with the necessary drawings using the AutoCAD program. Thus, the angle values required in the REBA and RULA methods are obtained. As a result of the risk assessment made by REBA and RULA methods, the Musculoskeletal System Disorder (CHR) that may occur in the employees of manufacturing and transportation works was examined. In the analysis made with the REBA method, it was concluded that the employees in the transportation and milk acceptance department should be in the 3rd degree high-risk group and that necessary measures should be taken in a short time. In the analyzes made by the RULA method, the risk level of the employees of the transportation and warehouse department was determined as seven, and it was concluded that changes were required immediately. Measures and improvements that can be taken because of risk analyses are submitted.