Kilolu ve obez bireylerde probiyotik kullanımının kan lipitleri, insülin direnci ve bel-kalça çevresi üzerine etkisi
The effect of probiotics use on blood lipids, insulin resistance and waist-hip circumferences in overweight and obese individuals
- Tez No: 790052
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE ASLI BARLA DEMİRKOZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Probiyotik kullanımının, bireylerin biyokimyasal sonuçları ve antropometrik ölçümleri üzerine etkisini incelemek amacıyla yapılan; gözlemsel, randomize olmayan retrospektif klinik bir çalışma olarak yürütülmüştür. Araştırmanın örneklemi, İstanbul'da özel bir sağlıklı beslenme kliniğine başvurmuş en az 8 hafta takip edilen, kilolu ve obez olan, 18 yaş üzeri, insülin direnci ve karaciğer yağlanması olan, beden kütle indeksi (BKİ) 25 kg/m2 ve üzeri olan 39'u çalışma ve 21'i kontrol grubu toplam 60 kişiden oluşmaktadır. Araştırmaya katılan bireylere, gündüz odaklı beslenme düzeni uygulanmıştır. Çalışma grubu probiyotik desteği kullanan (2 şase/gün), kontrol grubu ise probiyotik desteği kullanmayan bireyler arasından araştırmaya katılmayı kabul eden bireylerden oluşturulmuştur. Çalışmanın verileri, hasta kayıt sisteminden biyokimya sonuçları alınarak değerlendirilmiştir. Bir günlük besin tüketim kaydı ve antropometrik ölçümleri başlangıçta ve 8.haftada alınmıştır. Çalışmanın sonuçlarının analizi için SPSS 22 programı kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
It was conducted as an observational, non-randomized retrospective clinical study to examine the effect of probiotic use on biochemical results and anthropometric measurements of individuals. The sample of the study consisted of a total of 60 people, 39 in the study group and 21 in the control group, who were overweight and obese, over 18 years of age, with insulin resistance and fatty liver disease, with a body mass index (BMI) of 25 kg/m2 and above, who applied to a private healthy nutrition clinic in Istanbul and were followed up for at least 8 weeks. Participants in the study followed a daytime-oriented diet. The study group consisted of individuals who used probiotic supplementation (2 chases/day) and the control group consisted of individuals who accepted to participate in the study among individuals who did not use probiotic supplementation. Data for the study were collected from biochemistry results from the patient record system. One-day food consumption records and anthropometric measurements were taken at baseline and week 8. SPSS 22 program was used to analyze the results of the study.