Hemşirelerin profesyonel yaşam kalitesi ve karşılanmayan hemşirelik bakımı: Bir devlet hastanesi örneği
Professional quality of life of nurses and unmet nursing care: The case of a state hospital
  1. Tez No: 790062
  2. Yazar: GÜLSÜM AKSOY
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NURAY ŞAHİN ORAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Amaç: Bu çalışma, Biga Devlet Hastanesi hemşirelerinin profesyonel yaşam kalitesi ve karşılanmayan hemşirelik bakımı arasındaki ilişkiyi belirlemek amacıyla yapıldı. Gereç ve yöntem: Biga Devlet Hastanesinde 01/08/2021-01/10/2021 tarihlerinde çalışan 70 hemşire örneklemi oluşturdu. Veriler Hemşireler İçin Tanımlayıcı Bilgi Formu, Çalışanlar İçin Yaşam Kalitesi Ölçeği ve Karşılanmayan Hemşirelik Bakım Hizmetleri Ölçeği ile toplandı. Veriler sayı, yüzde, ortalama, standart sapma, Shapiro-Wilk testi, student t test, Oneway ANOVA testi, Mann Whitney U test, Kruskal Wallis test, Bonferroni-Dunn test, Pearson Korelasyon Analizi ve Spearman's Korelasyon Analizi ile değerlendirildi. Bulgular: Hemşirelerin Çalışanlar İçin Yaşam Kalitesi Ölçeği“merhamet memnuniyeti”,“tükenmişlik”ve“merhamet yorgunluğu”puanları 30,89±7,76; 19,30±6,34; 13,71±8,07'dir. Karşılanmayan Hemşirelik Bakım Hizmetleri Ölçeği Bölüm 1 puanı 1,15±0,21 ve Bölüm 2 puanı 1,35±0,54'dir. Karşılanmayan Hemşirelik Bakım Hizmetleri Ölçeği toplam puanı 1,62±0,33'tür.“Hastaya ve/veya hasta yakınlarına duygusal destek verilmesi”(%25,7) en çok kaçırılan bakımdır.“İsteme göre yatak başında kan şekeri takibi yapılması”(%1,4) ise en az kaçırılan bakımdır.
Özet (Çeviri)
Objective: This study was conducted to determine the relationship between professional quality of life and missed nursing care of Biga State Hospital nurses. Materials and methods: A sample of 70 nurses working in Biga State Hospital between 01/08/2021-01/10/2021 consisted of. The data were collected with the Descriptive Information Form for Nurses, ProQOL and MİSSCARE Survey. The data were evaluated by number, percentage, mean, standard deviation, Shapiro-Wilk test, student t test, Oneway ANOVA test, Mann Whitney U test, Kruskal Wallis test, Bonferroni-Dunn test, Pearson Correlation Analysis and Spearman's Correlation Analysis. Results: Nurses' ProQOL“compassion satisfaction”,“burnout”and“compassion fatigue”scores were 30.89±7.76; 19.30±6.34; 13.71±8.07. MİSSCARE Survey Section 1 score is 1.15±0.21 and Section 2 score is 1.35±0.54. The total score of the MİSSCARE Survey is 1.62±0.33.“Providing emotional support to the patient and/or the patient's relatives”(25.7%) is the most missed care“Monitoring blood sugar at the bedside according to request”(1.4%) is the least missed care.