Psikotik bozukluğu ve duygudurum bozukluğu olan çocuk ve ergenlerde peroksizom proliferatif aktivatör (Ppar) gama reseptörünün serum düzeyinin duygudurum, yürütücü işlevler ve kan biyobelirteçleri ile ilişkisi
The relationship of the serum level of the peroxisom proliferative activator (Ppar) gamma receptor with mood, executive functions and blood biomarkers in children and adolescents with psychotic and mood disorders
- Tez No: 790061
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CANER MUTLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
Çalışmamızın amacı major depresif bozukluk (MDB) ve psikotik özellikli major depresif bozukluk (PÖD) tanılı çocuk ve ergenlerdeki peroksizom proliferatif aktivatör reseptör gama (PPAR gama) düzeyini kontrol grubuyla kıyaslayarak bu düzeyin duygudurum, yürütücü işlev, inflamatuar ve metabolik parametrelerle ilişkisini incelemekti. Çalışmaya Çocuk Psikiyatri Anabilim Dalı'mıza başvuran 10-18 yaş arasındaki MDB/PÖD tanılı 56 kişi ve sağlıklı 25 kişi dahil edilmiştir. Katılımcılar Okul Çağı Çocukları İçin Duygulanım Bozuklukları ve Şizofreni Görüşme Çizelgesi Şimdi ve Yaşam Boyu Şekli DSM-V yarı yapılandırılmış (K-SADS-PL) görüşmesi ve sosyodemografik veri formu ile değerlendirilmiştir. Ebeveynleri tarafından Yürütücü İşlevleri Davranışsal Değerlendirme Envanteri Ebeveyn Formu (BRIEF) doldurulmuştur. Katılımcıların depresyon ve psikotik özelliklerinin düzeyi için Çocuklar İçin Depresyon Ölçeği (CDI) ve Pozitif ve Negatif Sendrom Ölçeği (PANSS) uygulanmıştır. Yürütücü işlevlerin değerlendirilmesi için Rey, Şifre, Görsel Kopyalama, Gözlerden zihin okuma, Kategorik Akıcılık, bilgisayar tabanlı Conners Sürekli Performans (CPT) ve Wisconsin Kart Eşleme testi yapılmıştır. Katılımcıların boy, kilo, bel çevresi, tansiyon değerleri not edilerek kanı alınmıştır. Kanların PPAR gama ve Hs-CRP (high sensitive-CRP) düzeyleri incelenmiştir. PPAR gama düzeyi MDB ve PÖD gruplarında kontrol grubuna göre yüksek bulunurken, Hs-CRP serum düzeyi MDB grubunda kontrol grubuna göre yüksek bulunmuştur. MDB grubunda PPAR gama ve Hs-CRP ile bazı REY testi puanları arasında pozitif yönde anlamlı korelasyon bulunmuştur. PÖD grubunda PPAR gama ile BRIEF toplam puanları arasında negatif yönde, Hs-CRP ile Şifre testi arasında pozitif yönde anlamlı korelasyon bulunmuştur. Bazı yürütücü işlev zorluklarının PPAR gama ile ilişkili olabileceği düşünülmüştür.
Özet (Çeviri)
The aim of our study was to compare the peroxisome proliferative activator receptor gamma (PPAR gamma) level in children and adolescents diagnosed with major depressive disorder (MDD) and major depressive disorder with psychotic features (PDD) with the control group and to examine the relationship of this level with mood, executive function, inflammatory and metabolic parameters. The study included 56 people with a diagnosis of MDD/PDD and 25 healthy people between the ages of 10-18 who applied to our Department of Child Psychiatry. Participants were evaluated with the Schedule for Affective Disorders and Schizophrenia for School-Age Children-Now and Lifetime Form (CDSD-PL) DSM-5 semi-structured interview and sociodemographic data form. The Behavior Rating Inventory of Executive Function (BRIEF) was filled out by their parents. Children's Depression Scale (CDI) and Positive and Negative Syndrome Scale (PANSS) were applied to measure the level of depression and psychotic characteristics of the participants. Rey, Digit Symbol, Visual Copying, Mind Reading from the Eyes, Categorical Fluency, computer-based Conners Continuous Performance (CPT) and Wisconsin Card Matching tests were conducted to evaluate executive functions. The participants' height, weight, waist circumference, blood pressure values were noted and their blood was taken. PPAR gamma and Hs-CRP (high sensitive-CRP) levels of blood were examined. While PPAR gamma level was found to be higher in MDD and PDD groups compared to the control group, Hs-CRP serum level was found to be higher in the MDD group compared to the control group. In the MDD group, a significant positive correlation was found between PPAR gamma and Hs-CRP and some REY test scores. In the PDD group, there was a negative correlation between PPAR gamma and BRIEF total scores, and a positive correlation between Hs-CRP and Digit Symbol test. It has been thought that some executive function difficulties may be related to PPAR gamma.