Rekreatif amaçlı fitness egzersizi yapan bireylerin sosyal medya kullanımları ile mutluluk düzeyleri arasındaki ilişki
The relationship between social media usage and happiness levels of individuals engaged in recreational fitness exercises
  1. Tez No: 803496
  2. Yazar: HAVA CÜRÜP
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EMRE SERİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Bu çalışma, rekreatif amaçlı fitness egzersizi yapan bireylerin sosyal medya kullanımları ile mutluluk düzeyleri arasındaki ilişkiyi incelemek amacıyla yapılmıştır. Araştırmanın evrenini, 2023 yılında Mersin il ve ilçelerinde fitness merkezlerine üye yetişkin bireyler oluşturmuştur. Araştırmanın örneklemini ise Mersin il ve ilçelerinde bulunan anakütle oranlarına dayalı basit tesadüfi olasılık örneklemesi yöntemiyle seçilen bazı fitness merkezlerine üye 190'u kadın, 457'si erkek toplam 566 katılımcı oluşturmuştur. Veri toplama aracı olarak araştırmacılar tarafından geliştirilen“kişisel bilgiler formu”,“Oxford Mutluluk Ölçeği Kısa Formu”ve ''Sosyal Medya Kullanım Ölçeği'' kullanılmıştır. Ölçeklerden elde edilen skorların kategorik değişkenlere göre karşılaştırılmasında iki grup içeren kategorik değişkenler için bağımsız örneklemler t testi, üç ve daha fazla grup içeren kategorik değişkenler için varyans analizi kullanılmıştır. Varyans analizi sonucunda gruplar arasındaki farklılığı belirlemek için çoklu karşılaştırma testlerinden Tukey testi kullanılmıştır. Ölçeklerin alt boyutları arasındaki ilişkiler Pearson korelasyon analizi ile incelenmiştir. Analizler SPSS programı yardımıyla gerçekleştirilmiştir. Analiz sonucunda katılımcıların sosyal medya kullanımı ölçek alt boyutlarından süreklilik ve yetkinlik arasında istatistiksel olarak anlamlı pozitif bir ilişki olduğu tespit edilmiştir. Sonuç olarak katılımcıların sosyal medya kullanımlarından süreklilik alt boyutu ile yetkinlik alt boyutu puanlarının orta düzeyde mutluluk ölçeği puanlarının ise yüksek olduğu belirlenmiş ve katılımcıların sosyal medya kullanım sürekliliği arttıkça mutluluk puanlarının düştüğü sosyal medya kullanımı yetkinlik puanı arttıkça ise mutluluk puanlarının arttığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to examine the relationship between social media use and happiness levels of individuals who do recreational fitness exercises. The universe of the research consisted of adult individuals who are members of fitness centers in Mersin province and its districts in 2023. The sample of the study consisted of a total of 566 participants, 190 women and 457 men, who were members of some fitness centers selected by simple random probability sampling method based on population ratios in Mersin province and its districts.“Personal Information Form”,“Oxford Happiness Scale Short Form”and“Social Media Usage Scale”developed by the researchers were used as data collection tools. In order to compare the scores obtained from the scales according to the categorical variables, independent samples t-test was used for categorical variables containing two groups, and analysis of variance was used for categorical variables containing three or more groups. Tukey test, one of the multiple comparison tests, was used to determine the difference between groups as a result of variance analysis. The relationships between the sub-dimensions of the scales were examined by Pearson correlation analysis. Analyzes were carried out with the help of SPSS program. It has been determined that there is a statistically significant positive relationship between the participants' social media use scale sub-dimensions, continuity and competence. As a result, it was determined that the participants' social media usage continuity sub-dimension and competence sub-dimension scores were moderate and their happiness scale scores were high, and it was determined that as the participants' social media usage continuity increased, their happiness scores decreased and their happiness scores increased as their social media use competency scores increased.