Total diz artroplastisinde periartiküler uygulanan bupivakain + morfin sülfat + sefuroksim aksetil + metil prednizolon + adrenalinin postoperatif analjezi üzerine etkinliği
Effectiveness of bupivakain + morphine sülphate+ sefuroksim aksetil + metil prednizolon + adrenaline on postoperative analgesia in gonartroz patients
- Tez No: 242952
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET CAN ŞENEL, YRD. DOÇ. DR. DAVUT DOHMAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 41
Özet
Karadeniz Teknik Üniversitesi Tıp Fakültesi Ortopedi kliniğine başvuran ve elektif diz artroplastisi planlanan ASA I, II, III grubu, 45-75 yaş arası, 40 hasta kombine spinal epidural anestezi uygulanarak opere edildi. İntraoperatif olarak yara kapanmadan önce diz ekleminin yumuşak dokusuna 20 ml bupivacaine %0.5, Morphine sulfate 8mg (0.8cc), Adrenalin 1/100 300 µg (0,3cc), sefuroksim aksetil 750mg, prednol 40 mg, içeren solusyon cerrahi ekip tarafından uygulandı. Postoperatif dönemde her iki grup hastaya da içinde 4µg/cc fentanil solusyonu olan hasta kontrollü ağrı cihazı ile 0.5 µg/kg dozunda infüzyona başlandı. Her iki grupta bulunan olguların cinsiyet, yaş, ağırlık ve operasyon süreleri açısından istatistiksel olarak anlamlı bir farkı yoktu .(p>0.05) Postoperatif epidural katater yoluyla giden analjezik dozu her iki gruptaki olgularda karşılaştırıldığında benzerdi (p>0.05). Her iki grupta olgulardaki postoperatif zaman dilimlerinde sistolik, diyastolik kan basınçları ve kalp hızları arasında bir fark yoktu. (p>0.05) Gruplar arasında postoperatif zaman dilimlerindeki kanama miktarı karşılaştırıldığında bir fark bulunmadı.(p>0.05) İntraartiküler solusyon uygulanan grupta postoperatif 1.,2.,3.,6.,12.,24.,36. saatlerde herhangi bir ek analjezik yapılmamıştır. Kontrol grubunda,1.,2.,3.,24.,48.saatlerde ek analjezik ihtiyacı olmuştur.
Özet (Çeviri)
Scheduled knee artroplasty patients admitted to Karadeniz Technical University Hospital orthopedics clinic between ages 45-75 ys. were operated under combined spinal epidural anesthesia. Fourty patients with ASA I-III status have received solution of twenty mililiters of bupivacaine 0.5 %, morphine sulphate 8 mg (0.8 cc), adrenalin 300 microgram 1/100 (0.3 cc), cefuroksim acsetyl 750 mg, prednol 40 mg intraarticularly just before the end of operation by the surgeon. Postoperatively patients in both groups had received solution of (4 µg/cc) fentanyl 0.5 µg/kg by patient controlled anesthesia device.There were no difference in patients age, weight and duration of operation (p>0.05). The dose of analgesic infused by epidurally were similar. Systolic and diastolic arterial pressure and heart rates were similar in both groups. The blood volume in both groups were also equivalent. Solution received group had no need for extra analgesia in 1, 2, 3, 6, 12, 24, 36 hours.