Investigation of the use of miRNA223 as a biomarker in glioma tumors
miRNA223'ün glioma tümörlerinde biyobelirteç olarak kullanımının araştırılması
  1. Tez No: 790145
  2. Yazar: GÖKHAN ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TURGAY İSBİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Genetik, Moleküler Tıp, Genetics, Molecular Medicine
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Moleküler Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu tez çalışmasının amacı, miRNA223'ün glioma tümörlerinde biyobelirteç olarak kullanımının araştırılmasıdır. Yapılan çalışmalarda Glioma tümörlerinde, farklı mikroRNA'ların genetik analizi değerlendirilmiştir. miRNA223 ise farklı kanser türlerinde incelenmiştir. Bu çalışma, Türk popülasyonundaki glioma hastalarında miRNA223'ün ekspresyon düzeyini araştıran literatürdeki ilk çalışmadır. Bu çalışma, miRNA223'ün glioma tümörlerinde ekspresyon analizinde olası biyobelirteçlerin rolünü göstermektedir. Bu tez çalışmasında kullanılan kan örnekleri, Yeditepe Üniversitesi Moleküler Tıp Laboratuvarında bulunan ve daha önceden alınmış mevcut örneklerden oluştu. Çalışma öncesinde Yeditepe Üniversitesi Girişimsel Olmayan Klinik Araştırmalar Etik Kurulu onayı alındı. Bu çalışmada kullanılan hasta kan örnekleri laboratuvar dondurucusunda bulunan ve Yeditepe Üniversitesi Hastanesi'ne glia tümörü ile başvuran 35 hastadan alınan kan örneklerinden oluştu. 30 sağlıklı kişiden alınan kan örnekleri ise kontrol grubu olarak kullanıldı. Tümörün lokasyonuna bağlı olarak hasta serumlarından 3 farklı serum havuzu oluşturuldu. Kontrol grubundan da serum havuzu oluşturuldu. miRNA izolasyonunu sağlamak amacıyla Qiagen'in miRNeasy Serum/Plazma Kiti kullanıldı (Cat. No. / ID: 217184). Mikro RNA'lar ise miRCURY LNA RT Kit (Cat. No./ID:339340) kullanılarak cDNA ya konvansiyonel PCR yaparak dönüştürülür. cDNA seviyelerini ölçmek için florometre kullandı. Örneklerin dilüsyonları yapıldı. miRNA ekspresyon seviyelerini saptamak için miRCURY LNA SYBR Green PCR Kit (Cat. No. / ID: 339346) kullanılarak Rotor Gene' de (Rotor-Gene Q –Qiagen) PCR yöntemi ile ekspresyon analizi yapıldı. miRNA223 ekspresyon seviyelerini saptamak için Gerçek Zamanlı Polimeraz Zincir Reaksiyonu (RT-PCR) cihazı kullanıldı. İstatistiksel analizler için SPSS paket programı (SPSS Inc, Chicago, IL, USA) sürüm 23.0 kullanıldı. ROC analizi yapıldı. İstatistiksel olarak anlamlı sonuçlar için p değeri 0,05 olarak ayarlandı.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to determine of the use of miRNA223 as a biomarker in glioma tumors. The expression of several microRNAs in glioma tumors has been studied. miRNA223 has been studied in several forms of cancer. This is the first study in literature to investigate the expression level of miRNA223 in patients having glioma at the Turkish population. This study demonstrates the role of possible biomarkers in the expression analysis of miRNA223 in glioma tumors. The blood samples used in this thesis study are previously taken samples and present at the Molecular Medicine Laboratory of Yeditepe University. Yeditepe University Non-Interventional Clinical Research Ethics Committee approval is obtained prior to the study. Blood samples are obtained from the laboratory freezer which were priorly obtained from 35 patients who have referred to Yeditepe University Hospital having glial tumors. Blood samples from 30 healthy subjects are used as a control group. Depending on the location of the tumor, 3 different serum chambers were constructed from patient sera. A serum pool was created from the control structures. Qiagen's miRNeasy Serum/Plasma Kit (Cat. No. / ID: 217184) is used to practice miRNA isolation. Subsequently the cDNA is converted by conventional PCR, using the miRCURY LNA RNA miRCURY LNA RT Kit (Cat. No./ID: 339340 - Qiagen). A fluorometer is used to measure cDNA levels. Dilutions of the samples were made. To detect miRNA expression levels, expression analysis was performed by PCR method in Rotor Gene (Rotor-Gene Q –Qiagen) using miRCURY LNA SYBR Green PCR Kit (Cat. No. / ID: 339346). Real-Time Polymerase Chain Reaction is used to detect miRNA expression levels (RT-PCR). SPSS ver. 23.0 is used for statistical analysis (SPSS Inc, Chicago, IL, USA). ROC curve analysis has been done. The p value is set to 0.05 for statistically significant results.