Radyografik olarak tespit edilen peri-implant defektler üzerinde sosyodemografik, sistemik ve lokal faktörlerin ilişkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship of sociodemographic, systemic and local factors on radiographically diagnosed peri-implant defects
  1. Tez No: 790173
  2. Yazar: ALTUĞ ÖZBEYCAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ADNAN TEZEL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu çalışmanın amacı implant etrafında kemik kaybı olan hastalar üzerinde yapılan anket ve ragyografik inceleme sonucunda kemik kaybına neden olan faktörlerin tespit edilmesi ve peri-implantitisin nedenlerinin araştırılmasıdır. Çalışmanın ilk bölümde peri-implantitise dair teorik bir çerçeve çizilmiş ve literatür taraması yapılmış; ikinci bölümde ise anket çalışması yapılarak sonlandırılmıştır. Anket katılımcıları grafilerde peri-implant defekt tespit edilen hastalar olarak seçilmiştir. Bu çalışmanın veri toplama süreci pandemiden dolayı klinik süreçten yoksun kalmış ve sadece film üzerinden bir değerlendirme ve hastalara anket yapılmıştır. Klinik inceleme kısmı gerçekleştirilmediği için katılımcılar için peri-implantitis ifadesi kullanılmamaktadır ancak radyografta perimplant defekte sahip hastalar şeklinde ifade edilmiştir. Bu nedenle ankete kemik kaybı olan hastalar dahil edilmiştir. Çalışmanın sonucunda kemik kaybı üzerinde istatiksel olarak anlamlı olan faktörlerin yalnızca komplikasyon varlığı, ağrı kesici ve antibiyotik kullanımı, karşıt diş türü faktörlerinin olduğu ve sabit protezlerin kemik kaybı olmayan implantların sayısını artırdığı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to identify the factors that cause bone loss and investigate the causes of peri-implantitis based on the questionnaire and radiographic examination of patients with bone loss around the implant. The first part of the study involved developing a theoretical framework for peri-implantitis and conducting a literature review; the second part involved conducting and concluding a questionnaire study. Patients with peri-implant bone loss defect were chosen as survey participants. Due to the pandemic, the data collection process for this study was deprived of the clinical process, only an evaluation on the film and questionnaire were made to the patients. The definition peri-implantitis is not used for the participants because of the clinical examination part was not performed, but expressed as patients with peri-implant defects on the radiograph. As a result, patients suffering from bone loss were included in the survey. The study concluded that presence of complications, painkillers and antibiotic usage, antagonist tooth type factors, and fixed prostheses increase the number of healthy implants were the only factors that were statistically significant on bone loss.