Expression of efflux pumps in MDR Pseudomonas aeruginosa isolated from clinical samples (wound infection)
Klinik örneklerden izole edilmiş MDR Pseudomonas aeruginosa'da efflux pompalarının ekspresyonu (yara enfeksiyonu)
- Tez No: 790197
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ OKAN ÜRKER, DR. ÖĞR. ÜYESİ RANA MUJAHİD ABDULLAH LAİLY AL-SHWAIKH
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Mevcut çalışmada, Eğitim Laboratuvarları Hastanesi / Medical City, Şehit Gazi Hariri Hastanesi ve Bağdat Eğitim Hastanesi'nden Mayıs 2022 ile Kasım 2022 arasında her iki cinsiyetten ve farklı yaşlardan 100 yara ve yanık örneği toplanmıştır. Pseudomonas aeruginosa'nın 19 izolatı yara enfeksiyonundan alınmıştır. Örnekler tanı amacıyla MacConkey agar üzerinde kültürlendi ve ardından birkaç mikroskobik, fenotipik ve biyokimyasal teste tabi tutuldu. Oksidaz, İndol, Üreaz, Glikoz ve Üçlü şeker-demir testi (TSI) dahildir. Pseudomonas aeruginosa'nın 11 antibiyotiğe duyarlılığı disk difüzyon yöntemini test etti. Pseudomonas aeruginosa'nın çoklu antibiyotik direncine sahip olduğu gösterilmiştir. İzolatların Levofloksim %42, Siprofloksasin %40, Piperasilin tazobaktam %35, Amikasin %32, Seftazidime %31, Gentamisin %31, Sefepime %30, Piperasilin %29, Tobramisin %29, İmipenem %17 ve Meropenem'e karşı 16 % dirençli olduğunu göstermiştir. Bakterilerin akış pompası üretme yeteneği, 8/19 izolatının (%42) pozitif olduğu bulunan Ethidium Bromide Agar Araba Tekerleği Yöntemi kullanılarak da incelenmiştir. Akışkan pompa genleri mexA, mexB, oprM üzerinde çalışılmıştır. Bu çalışmanın sonuçları, Pseudomonas aeruginosa'nın tüm izolatlarının %100 oranında mexA ve mexB'ye sahip olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
In the current study, 100 samples of wounds were collected from both sexes and of different ages for a period from May 2022 to November 2022 from Teaching Laboratories Hospital / Medical City, Martyr Ghazi Hariri Hospital and Baghdad Teaching Hospital. 19 isolates of Pseudomonas aeruginosa was taken from wounds infection. The samples were cultured on MacConkey agar for the diagnosis then it underwent several microscopic, phenotypic and biochemical tests. Where included oxidase, Indole, Urease, Glucose and Triple sugar-iron test (TSI). Pseudomonas aeruginosa susceptibility to 11 antibiotics tested the disc diffusion method. It has been shown that Pseudomonas aeruginosa has multi-antibiotic resistance. It showed that the isolates are resistant to Levofloxim 42%, Ciprofloxacin 40%, Piperacillin tazobactam 35%, Amicacin 32%, Ceftazidime 31%, Gentamicin 31%, Cefepime30%, Piperacillin 29%, Tobramycin 29%, Imipenem 17% and Meropenem 16%. The ability of bacteria to produce efflux pump was also studied using the Ethidium Bromide Agar Cartwheel Method where it was found that 8/19 isolates (42%) were positive. The efflux pump genes mexA, mexB, oprM were studied. The results of this study showed that all isolates of Pseudomonas aeruginosa possess mexA and mexB by 100%.