Tıp fakültesi beşinci ve altıncı sınıf öğrencilerinin primer immün yetersizlikler konusundaki farkındalığının değerlendirilmesi
Evaluating the awareness of the fifth and sixth grade medical students on primary immune deficiencies
- Tez No: 790198
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MURAT DEVECİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Allerji ve İmmünoloji, Allergy and Immunology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
Primer immün yetmezlik (PİY) hastalıkları, primer ya da doğumsal immün yetmezlik bozuklukları sonucunda gelişen kronik ve/veya yineleyen bakteriyel, fungal, protozoal ve viral enfeksiyonlara yatkınlıkla karakterize hastalıklardır. Çoğunlukla erken yaşta bulgu vermesi nedeniyle erken tanı ve tedavi çok önemlidir. Çalışmamızın amacı pediatri kliniğinde staj yapmış 5. ve 6. sınıf öğrencilerinin PİY konusunda farkındalıklarını saptamak ve artırmak için çözüm önerileri sunmaktır. Çalışmaya Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Hastalıkları ve Sağlığı Anabilim Dalı'nda stajlarını tamamlamış, 5 ve 6. Sınıf tıp fakültesi öğrencileri dahil edildi. 1 Nisan 2021-30 Haziran 2021 tarihleri arasında öğrencilerimizin PİY konusunda bilgi düzeylerini ölçmek amacıyla toplam 16 sorudan oluşan bir anket online olarak uygulandı. Anket soruları, PİY öykü ve klinik bulguları, eşlik eden sendromlar, laboratuar bulguları, yönetim yaklaşım ile ilgiliydi. Çalışmanın istatistiksel analizi SPSS 19.0 programı (lisans no:10240642) ile yapıldı. Çalışmada non-parametrik testler, ki-kare testi ve korelasyon analizi kullanıldı. Çalışmamıza %57,3'ü kadın, %41,7'si erkek olmak üzere toplam 143 gönüllü öğrenci dahil edildi. Ortalama yaş 23,6±1,5 yıl olup 5. Sınıf öğrencilerinin oranı %39,2 ve 6. sınıf öğrencilerin oranı %60,8 idi. PİY anket puanlarının ortalaması 62 olarak saptanırken 5. ve 6. Sınıf öğrencileri arasında bu puanların farklılık göstermediği görüldü. Soru kriterleri arasında verilen cevaplar için sınıflar arası istatistiksel anlamlı bir farklılık görülmedi. Bununla birlikte ikinci bir sonlanım noktası olarak her iki cinsiyette de anket puanlarının benzer olduğu, cinsiyetin eğitimlerde etkisi olmadığı sonucuna ulaşıldı. Çalışmamızda öğrencilerin %88'i PİY'li hastalara yaklaşımla ilgili sıkıntı yaşayacağını, %91,5'i de PİY ile ilgili daha fazla eğitim alınması gerektiğini ve bu konuda kaygılı olduğunu belirtmiştir. Bu nedenle mezuniyet öncesi verilen eğitimlerin yanı sıra mezuniyet sonrası yapılacak olan güncellemeler ile hekimlerin kaygı düzeyi azaltılıp, bilgi düzeyi arttılırsa PİY erken tanı şansı yükselmiş olup, PİY hastalarının yaşam kalitesi ve süresi arttırılabilir.
Özet (Çeviri)
Primary immunodeficiency (PID) diseases are diseases characterized by a predisposition to chronic and/or recurrent bacterial, fungal, protozoal and viral infections that develop as a result of primary or congenital immunodeficiency disorders. Early diagnosis and treatment is very important because it usually presents at an early age. The aim of our study is to determine the awareness of 5th and 6th grade students who have done their internship in the pediatric clinic and to offer solutions to increase their awareness of PID. Fifth and 6th grade medical faculty students who completed their internship at Trakya University Faculty of Medicine, Department of Pediatrics and Health were included in the study. Between April 1, 2021 and June 30, 2021, a questionnaire consisting of 16 questions was applied online in order to measure the knowledge level of our students on PID. Questionnaire questions were about PID history and clinical findings, accompanying syndromes, laboratory findings, and management approach. Statistical analysis of the study was performed with SPSS 19.0 program (license no:10240642). Non-parametric tests, chi-square test and correlation analysis were used in the study. A total of 143 volunteer students, 57.3% female and 41.7% male, were included in our study. The mean age was 23.6±1.5 years, and the rate of 5th grade students was 39.2%, and the rate of 6th grade students was 60.8%. While the average of PID questionnaire scores was 62, it was seen that these scores did not differ between 5th and 6th grade students. There was no statistically significant difference between the classes for the answers given between the question criteria. However, as a second endpoint, it was concluded that the questionnaire scores were similar in both genders and that gender had no effect on education. In our study, 88% of the students stated that they would have difficulties in approaching patients with PID, and 91.5% stated that more training should be received about PID and they were worried about this issue. For this reason, if the anxiety level of physicians is reduced and the level of knowledge is increased with the updates to be made after graduation, as well as the training given before graduation, the chance of early diagnosis of PID will increase, and the quality of life and duration of PID patients can be increased.