COVİD-19 enfeksiyonu ve aşılamanının menstrüel siklus üzerindeki etkileri
Effects of COVİD-19 infection and vaccination on menstrual cycle
  1. Tez No: 790275
  2. Yazar: BERNA ŞEVİK
  3. Danışmanlar: DOÇ. EMİN PALA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Ümraniye Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 49
Özet
Amaç: Covid 19 hastalığını geçirmek ya da aşı uygulamasının kadınların adet düzeni üzerine etkilerinin anket çalışması ile değerlendirmeyi amaçladık. Gereç ve Yöntem: Bu çalışma S.B.Ü. İstanbul Ümraniye Eğitim Araştırma Hastanesi bünyesinde yürütülmüştür. Çalışma 9 Eylül 2022 ve 1 Aralık 2022 tarihleri arasında Ümraniye E.A.H aile hekimliği polikliniklerinde yapıldı. Çalışmaya toplam 218 olgu katıldı. Çalışmamız çoktan seçmeli 13 adet sorudan oluşmakta tanımlayıcı kesitsel tipte ve tek merkezli olarak yapılmıştır. Çalışmamız için S.B.Ü. İstanbul Ümraniye Eğitim Araştırma Hastanesi Klinik Araştırmalar Etik Kurulu'ndan 10.02.2023 tarih ve 383 karar numarası ile onay alındı. Çalışma süresince Helsinki Bildirisi'nin ilkelerine bağlı kalınmıştır. Çalışmaya dahil edilme kriterleri; gönüllü olmak ve 18-45 yaş arası premenopozal kadınlar arasında Covid 19 enfeksiyonu geçirmiş olmak ya da en az 2 doz aşılama yapılmış olması belirlendi. Çalışmadan Dışlama Kriterleri ise; 18 yaş altı çocuk hastalar, postmenopozal hastalar, pozitif Covid 19 PCR testi doğrulanamamış hastalar ve aşı kartı kontrolü ile aşılama programını tamamlamamış olmak olarak belirlenmiştir. Çalışmada elde edilen bulgular değerlendirilirken, istatistiksel analizler için IBM SPSS Statistics 22 (IBM SPSS, Türkiye) programı kullanıldı. Çalışma verileri değerlendirilirken parametrelerin normal dağılıma uygunluğu Shapiro Wilks testi ile değerlendirilmiştir. Çalışma verileri değerlendirilirken tanımlayıcı istatistiksel metodların (Ortalama, Standart sapma, frekans) yanı sıra niteliksel verilerin karşılaştırılmasında Ki-Kare testi ve Fisher Freeman Halton test kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Aim: We aimed to evaluate the effects of Covid 19 disease or vaccination on women's menstrual cycle with a survey study. Materials and Methods: This study was carried out at S.B.U Istanbul Umraniye Training and Research Hospital. The study was performed in Ümraniye E.A.H family medicine outpatient clinics between September 9, 2022 and December 1, 2022. A total of 218 cases participated in the study. Our study consists of 13 multiple-choice questions, descriptive cross-sectional type and single-centered. Approval for our study was obtained from the Clinical Research Ethics Committee of SBU Istanbul Ümraniye Training and Research Hospital with the date of 10.02.2023 and decision number 383. Throughout the study, the principles of the Declaration of Helsinki were adhered to. Inclusion criteria for the study were volunteering and having had Covid 19 infection among premenopausal women aged 18-45 years or had at least 2 doses of vaccination. Exclusion Criteria from the study were determined as; pediatric patients under the age of 18, postmenopausal patients, patients whose positive Covid 19 PCR test could not be confirmed, and not completing the vaccination program with vaccination card control. While evaluating the findings obtained in the study, IBM SPSS Statistics 22 (IBM SPSS, Turkey) program was used for statistical analysis. While evaluating the study data, the conformity of the parameters to the normal distribution was evaluated with the Shapiro Wilks test. While evaluating the study data, in addition to descriptive statistical methods (mean, standard deviation, frequency), Chi-Square test and Fisher Freeman Halton test were used to compare qualitative data.