Sınav kaygısı ile anksiyete bozuklukları ve obsesif-kompulsif bozukluk arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examination of the relationship between exam anxiety and anxiety disorders and obsessive-compulsive disorder
  1. Tez No: 821210
  2. Yazar: ONUR AKSOY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. UĞUR DOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu çalışmada, sınava girecek olan ortaokul ve lise son sınıf öğrencilerinin sınav kaygısının, anksiyete bozuklukları ve obsesif-kompulsif bozukluk ile ilişkisini incelemek amaçlanmıştır. Araştırmanın örneklemi seçkisiz olmayan, uygun örnekleme yöntemi ile oluşturulan 8. Sınıf, 165 kız ve 152 erkek olmak üzere toplam 317 öğrenci, 12. Sınıf, 168 kız ve 124 erkek olmak üzere toplam 292 öğrenciden oluşmaktadır. Veriler,“Çocuklarda Anksiyete ve Depresyon Ölçeği - Yenilenmiş (ÇADÖ-Y)”ve“Westside Sınav Kaygısı Ölçeği (WSKÖ)”ve araştırmacı tarafından hazırlanan“Kişisel Bilgi Formu”aracılığı ile toplanmıştır. Ele edilen verilerin analizi“JAMOVİ 2.2.5”paket programı ile yapılmıştır. Anksiyete bozuklukları ve obsesif-kompulsif bozukluğun sınav kaygısı ile ilişkisini belirlemek için korelasyon analizi, değişkenlerin sınav kaygısını yordama derecesini belirlemek için çoklu regresyon analizi yapılmıştır. 8.sınıf ve 12.sınıf örneklemleri kolerasyon değerleri ile iki kolerasyon katsayısı arasındaki fark hesaplanmıştır. Araştırmanın regresyon analizi bulgularına göre; merkezi sınava girecek olan 8. sınıf ve 12. sınıf öğrencilerinde her iki grupta panik bozukluk vesosyal anksiyete bozukluğu sınav kaygısını anlamlı şekilde yordamaktadır. Obsesif-kompulsif bozukluk ve ayrılık anksiyetesi bozukluğu ise 8.sınıf öğrencilerinin sınav kaygısını yordamaktadır. Bulgulara göre öğrenciler anksiyete bozukluklarına ait belirtiler yaşamaktadır ve bu durum sınav kaygılarının da yükselmesine neden olmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to examine the relationship between exam anxiety and anxiety disorders and obsessive-compulsive disorder in middle and senior high school students who will take the exam. The sample of the study consisted of 317 students (165 girls and 152 boys) in the 8th grade and 292 students (168 girls and 124 boys) in the 12th grade, who were selected by non-random, convenient sampling method. The data were collected through the“ Revised Children's Anxiety and Depression Scale (RCADS)”and“Westside Exam Anxiety Scale (WEAS)”and the“Personal Information Form”prepared by the researcher. The collected data were analyzed with the“JAMOVI 2.2.5”package program. Correlation analysis was performed to determine the relationship between anxiety disorders and obsessive-compulsive disorder with test anxiety, and multiple regression analysis was performed to determine the degree to which variables predict test anxiety. The 8th grade and 12th grade samples' collinearity values and the difference between two collinearity coefficients were calculated. According to the regression analysis findings of the study; panic disorder and social anxiety disorder significantly predicted test anxiety in both groups of 8th grade and 12th grade students who will take the central exam. Obsessive-compulsive disorder and separation anxiety disorder predicted test anxiety in 8th grade students. According to the findings, students experience symptoms of anxiety disorders and this causes their test anxiety to increase.