Covid-19 salgın sürecinde uzaktan eğitimle ilk okuma yazma öğrenen 2. sınıf öğrencilerinin okuma becerileri
Reading skills of 2nd grade students who learned to read and write through distance education in the Covid-19 pandemic process
- Tez No: 790328
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA YEŞİLYURT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sınıf Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
2020/21 yılında okula başlayan öğrenciler eğitimlerinin önemli bir kısmını uzaktan eğitimle tamamlamıştır. Bu araştırmanın amacı, bahsedilen yılda okula başlayan ve ilk okuma yazmayı uzaktan eğitimle öğrenen ikinci sınıf öğrencilerinin okuma becerilerinin belirlenmesidir. Araştırma nicel araştırma modelinden tarama desenindedir. Araştırmanın örneklemini Şanlıurfa'nın Eyyübiye ilçesinde bulunan Yenice Merkez İlkokulunun 100 öğrencisi oluşturmaktadır. Öğrencilerin okuma becerilerini belirlemek amacıyla öğrenciler 60 saniye boyunca bir metin okumuştur. Bu metinde öğrencinin kaç kelime okuduğu, okuma prozodisi düzeyi, okuduğunu anlama düzeyi ve okuma hatası düzeyi incelenmiştir. Elde edilen veriler frekans dağılımı incelenerek grafiğe dönüştürülmüştür. Bu sayede kaç öğrenci hangi seviyede olduğu ve çalışma grubunun yüzde kaçının hangi seviyede olduğu anlaşılır. Uygulama sonunda öğrencilerin %21'i sınıf düzeyinde, %2'si sınıf düzeyinin üstünde ve %77'si sınıf düzeyinin altında bir okuma hızına sahip olduğu görülmüştür. Okuma hızının aritmetik ortalaması, 17,2'dir. Bu sayı hedeflenen 30-80 kelime aralığının altındadır. Çalışma grubundaki öğrencilerin %72'sinin okuma prozodisi sınıf düzeyinin altında, %28'i sınıf düzeyindedir. Okuma prozodisinin aritmetik ortalaması 6,2 olarak hesaplanmıştır. Bu ortalamanın en az 8 olması gerekmektedir. Öğrencilerin okuduğunu anlama düzeyi incelenmiştir. Öğrencilerin büyük bir kısmının hedeflenen düzeyin altında olduğu görülmüştür. Öğrencilerin %93'ü okuduğunu anlamamıştır, %7'si ise okuduğu metni anlamıştır. Okuduğunu anlama puanlamasında öğrenciler 1-6 arası puanlanmıştır. Bu çalışmada okuduğunu anlamanın aritmetik ortalaması 1,4 olarak hesaplanmıştır. Bu ortalama hedeflenen 4-6 puan aralığının altındadır. Öğrencilerin hangi seviyede hatalı okuduğunun sonuçlarında kelime tanıma düzeyinin aritmetik ortalaması %60,0 olarak hesaplanmıştır. Bu seviyenin en az %92 olması gerekmektedir. Öğrencilerin %73'ünün bağımsız okuma düzeyinde, %21'inin öğretimsel okuma düzeyinde ve %6'sının endişe okuma düzeyinde okuduğu belirlenmiştir. Araştırmaya göre okuma-yazmayı uzaktan eğitim yoluyla öğrenen öğrencilerin okuma becerilerinin hedeflenen düzeye ulaşamadığı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Students who started school in 2020/21 completed a significant part of their education with distance education. The aim of this research is to determine the reading skills of the 2nd grade students who started school in the mentioned year and learned to read and write for the first time through distance education. The research is in the screening design from the quantitative research model. The sample of the research consists of 100 students of Yenice Merkez primary school located in Eyyübiye district of Şanlıurfa. In order to determine the reading skills of the students, the students read a text for 60 seconds. It was examined that how many words the student read, the level of reading prosody, the level of reading comprehension and the level of reading errors. The obtained data were converted into graphics by examining the frequency distribution. In this way, it is understood how many students and what percentage of the study group are at which level. At the end of the practice, it was seen that 21% of the students had a reading speed at the grade level, 2% above the grade level and 77% below the grade level. The reading prosody of 72% of the students in the study group was below the grade level and 28% was at the level it should be. The reading comprehension skills, which have an important effect on other lessons, were also examined. It was observed that most of the students were below the grade level. 93% of the students did not understand what they read, and 7% understood the text they read correctly. The level of how wrong the students read, it was determined at what level they were. 73% of the students are at the independent reading level. It was also determined that 21% of the students read at the instructional reading level and 6% at the anxiety reading level. In similar studies made before the epidemic period, these levels were found higher than this study. The arithmetic mean of reading skills was calculated and similar studies conducted before the epidemic period found these levels higher than this study.. According to the research, it was concluded that the reading skills of the students who learned to read and write through distance education couldn't reach the targeted level.