Ortaokul 7. ve 8. sınıf öğrencilerinde öz düzenlemeli öğrenmenin yordayıcıları olarak ders çalışmaya motive olma ve derse katılımın incelenmesi
An investigation of motivation to study and attendance as predictor of self-regulated learning in secondary school 7th and 8th grade students
  1. Tez No: 790371
  2. Yazar: RIDVAN KUMEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ ERYILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu araştırmada ortaokul yedinci ve sekizinci sınıf öğrencilerinde ders çalışmaya motive olma ve derse katılımın öğrencilerin öz düzenlemeleri üzerinde etkisi incelemiştir. İlişkisel tarama modelinde gerçekleştirilen çalışmada, çalışma grubunu Uşak ilindeki 205 yedinci ve sekizinci sınıf öğrencisi oluşturmuştur. Çalışma grubunu oluşturan öğrencilerin 137'si kız 68'i erkektir. Sınıf düzeyi açısından ise öğrencilerin 117'si yedinci sınıf 88'i sekizinci sınıftır. Bu araştırmada verileri elde etmek amacıyla Öz Düzenlemeli Öğrenme Ölçeği, Ders Çalışmaya Motive Olma Ölçeği, Derse Katılım Ölçeği ve demografik bilgileri elde etmek amacıyla araştırmacı tarafından geliştirilen Kişisel Bilgi Formu kullanılmıştır. Veriler online (çevrimiçi) yöntemler aracılığıyla toplanmıştır. Verilerin analizi için, IBM SPSS 26 paket programı kullanılmış ve hata payı .05 olarak alınmıştır. Verilerin analizi öncesi normallik koşulu test edilmiş ve bu amaçla çarpıklık basıklık değerleri incelenmiştir. Test sonucuna göre veriler normale yakın bulunmuştur. Bu nedenle araştırma analizleri için parametrik testlere başvurulmuştur. Öz düzenlemeli öğrenmenin cinsiyet ve sınıf düzeyi değişkenlerine göre farklılaşıp farklılaşmadığını belirleyebilmek için bağımsız gruplar t testi analizi yapılmıştır. Araştırmanın amacı kapsamında; öz düzenlemeli öğrenmeyi ders çalışmaya motive olma ve derse katılımın anlamlı şekilde yordayıp yordamadığını belirleyebilmek için çoklu regresyon analizi yapılmıştır. Araştırmada öz düzenlemeli öğrenmenin cinsiyete göre kızların lehine anlamlı farklılık gösterdiği ancak sınıf düzeyine göre anlamlı farlılık göstermediği sonucuna ulaşılmıştır. Ayrıca araştırmada öğrencilerin ders çalışmaya motive olmaları ve derse katılımları arttıkça öz düzenlemeli öğrenme becerilerinin de arttığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the effect of motivation to study and participation in the lesson on the self-regulation of the seventh and eighth grade secondary school students has been examined. In the study carried out in the relational screening model, 205 seventh and eighth grade students in Uşak have formed the study group. Of the students constituting the study group, 137 are girls and 68 are boys. In terms of grade level, 117 of the students are seventh grade and 88 are eighth grade. In this study, Self-Organizing Learning Scale, Study Motivation Scale, Class Participation Scale and Personal Information Form developed by the researcher to obtain demographic information have been used. Data have been collected through online methods. For the analysis of the data, IBM SPSS 26 package program has been used and the margin of error has been calculated as .05. Before the analysis of the data, the normality condition was tested and for this purpose, the skewness and kurtosis values have been examined. According to the test result, the data have been found close to normal. For this reason, parametric tests have been used for research analysis. Independent groups t-test analysis has been conducted to determine whether self-regulated learning differs according to gender and grade level variables. Within the scope of the research; Multiple regression analysis has been performed to determine whether self-regulated learning significantly predicted motivation to study and attendance. In the study, it has been concluded that self-regulated learning showed a significant difference in favor of girls according to gender, but did not differ significantly according to grade level. In addition, in the study, it has been concluded that as students' motivation to study and their participation in the course increased, their self-regulated learning skills have increased,too.