İlk trimester gebelik taramasında fetal beyin açısı'nın intrauterin dönemde yapılan fetal ölçümler ile ilişkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship of fetal brain angle in the first trimester pregnancy screening with fetal measurements made in the intrauterin period
  1. Tez No: 790411
  2. Yazar: YASEMİN DADAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE SEVAL ÖZGÜ ERDİNÇ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Bilkent Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Amaç: Bu çalışma gebeliğin 11+0 ile 13+6 haftaları arasında yapılacak ultrason taraması yoluyla Beyin Açısı olarak tanımlanan fetal orta beyin yapısındaki değişikliklerin; son trimester fetal ölçümler ile ilişkisini ve olası erken başlangıçlı FGR'yi veya makrozomiyi öngörmesindeki önemini incelemek, tanısal bir değerinin veya bunlar için bir cut off değerinin olup olmadığını araştırmak için yapılmıştır. Materyal ve Metot: Bu çalışma, sağlıklı gönüllü gebelerde, başvuru anında onamları alınarak yapılan prospektif kohort bir çalışmadır. Çalışmamızda gebeliğin 11+0 ile 13+6 haftaları arasında NT ve NB'nin ölçüldüğü, fetüsün baş ve göğüs kafesinin ekranın üçte birine yerleştirildiği midsagital planda; talamus ve mezensefalon kafa sınırını teğet geçen çizgi ile, beyin sapı alt sınırından geçen çizgi arasındaki açı olarak tanımlanan Beyin Açısı (BA) ölçüldü. 28 ile 32. haftalar arasında yapılan fetal ultrasonografik ölçümler ile Beyin Açısı arasında bir korelasyon olup olmadığı araştırıldı. Bu açı erken başlangıçlı FGR veya makrozomi tespit edilen hasta grupları ile normal büyüme eğrisine sahip olan hasta grupları arasında karşılaştırıldı. Çalışmamız için Sağlık Bilimleri Üniversitesi Ankara Bilkent Şehir Hastanesi Klinik Araştırmalar Etik Kurulu (E2-22-1844)'ndan 27/05/2022 tarihinde onay alınmış olup (E2-22-3082) Etik kurul kararı ile 23/12/2022 tarihinde revize edilmiştir. Mayıs 2022'den Mart 2023'e kadar, Ankara Bilkent Şehir Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Bölümü Antenatal (Gebe) Polikliniği'ne başvuran 11-14 haftalık rutin ikili taramasına ve 28-32. haftalar arasında kontrol muayenesine katılan ve dışlama kriterleri ekarte edilen 511 sağlıklı gebe çalışmaya dahil edildi. Çoğul gebelik veya 11 ile 14. gebelik haftaları dışında olan hastalar çalışma dışı bırakıldı. Maternal gebelik yaşı, son adet tarihine (SAT) göre hesaplandı ve erken gebelikte baş-popo uzunluğunun (CRL) sonografik ölçümü ile doğrulandı. Çalışmamızda fetal ölçümler için transabdominal yaklaşım ile Voluson™ S10 Expert ultrason cihazı kullanıldı. İstatistiksel analizler ve hesaplamalar için IBM SPSS Statistics 21.0 (IBM Corp. Released 2012. IBM SPSS Statistics for Windows, Version 21.0. Armonk, NY: IBM Corp.) ve MS-Excel 2007 programları kullanılmıştır. Bulgular: Çalışmamızda gebeliğin 11+0 ile 13+6 haftaları arasında ölçülen Beyin Açısı'nın (BA) 91,5 derece ve üzerinde olmasının erken başlangıçlı FGR tespiti için yüksek duyarlılık ve özgüllüğe sahip olduğunu gösterdik. Kontrol ve hasta grupları arasında PAPP-A-MoM değerlerinde istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık tespit edilmişken (p=0.003); B-hCG, B-hCG-MoM ve PAPP-A değerleri arasında istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık tespit edilmemiştir (p>0.05). Değerlendirilen 511 gebeden 10'unda erken başlangıçlı FGR tespit edildi. FGR tespit edilenler hasta grubu, ölçümleri normal olanlar ise kontrol grubu olmak üzere iki ayrı grup olarak ele alındı.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Objective: This study was carried out between 11+0 and 13+6 weeks of pregnancy, through the use of ultrasound; A review of its relevance to last trimester fetal measurements and its importance in predicting possible early-onset FGR or macrosomia was conducted to explore whether a diagnostic surveillance or a cut-off maintenance for these. Materials and Methods: This study was designed as a prospective cohort study conducted with healthy volunteer pregnant women after obtaining their consent at the time of application. In our study, NT and NB were measured between 11+0 and 13+6 weeks of pregnancy, and the head and thorax of the fetus were placed on one third of the screen in the midsagittal plane; Brain Angle (BA), which is defined as the angle between the line tangentially passing the thalamus and mesencephalon head border and the line passing through the lower brainstem border, was measured. It was investigated whether there was a correlation between the fetal ultrasonographic measurements performed between 28 and 32 weeks and the Brain Angle. This angle was compared between groups of patients with early-onset FGR or macrosomia and those with normal growth curves. Our study was approved by the Health Sciences University Ankara Bilkent City Hospital Clinical Research Ethics Committee (E2-22-1844) on 27/05/2022 (E2-22-3082) It was revised on 23/12/2022 with the decision of the ethics committee. From May 2022 to March 2023, 511 patients who applied to Ankara Bilkent City Hospital Obstetrics and Gynecology Department Antenatal (Pregnant) Outpatient Clinic, participated in the 11-14-week routine dual screening and 28-32 weeks of control examination, and excluded the exclusion criteria; healthy pregnant women were included in the study. Patients with multiple pregnancies or those outside of 11 to 14 weeks of gestation were excluded from the study. Maternal gestational age was calculated from the date of last menstrual period and confirmed by sonographic measurement of head-rump length in early pregnancy. In our study, Voluson™ S10 Expert ultrasound device was used with transabdominal approach for fetal measurements. IBM SPSS Statistics 21.0 (IBM Corp. Released 2012. IBM SPSS Statistics for Windows, Version 21.0. Armonk, NY: IBM Corp.) and MS-Excel 2007 programs were used for statistical analysis and calculations. Results: In our study, we showed that a Brain Angle (BA) of 91.5 degrees and above, measured between 11+0 and 13+6 weeks of pregnancy, has high sensitivity and specificity for early-onset FGR detection. While there was a statistically significant difference in PAPP-A-MoM values between the control and patient groups (p=0.003); No statistically significant difference was found between B-hCG, B-hCG-MoM and PAPP-A values (p>0.05) Early-onset FGR was detected in 10 of 511 pregnant women evaluated. Those with FGR were considered as the patient group, and those with normal measurements as the control group.