COVİD-19 pandemi sürecinin çocuk ve ergen psikiyatrisi yataklı servisindeki psikiyatrik bozukluklara etkisinin geriye dönük incelenmesi
Retrospective analysis of the effect of the COVİD-19 pandemic process on psychiatric disorders in the inpatient unit of child adolescent psychiatry
  1. Tez No: 785862
  2. Yazar: MERİÇ MENEKŞELİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜL KARAÇETİN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Bakırköy Prof. Dr. Mazhar Osman Ruh Sağlığı ve Sinir Has. Eğt. ve Arş. Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
AMAÇ: 11 Mart 2020'de Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) tarafından pandemi ilan edilen yeni tip koronavirüs salgını nedeniyle, tüm dünyada çalışma ve eğitim alanı ile sosyal alanda çok çeşitli değişiklikler ve kısıtlamalara gidilmiş olup, hem bu değişiklik ve düzenlemelerin, hem de salgının kendisinin ruh sağlığı üzerine kısa ve uzun dönemde birtakım etkileri olmuştur. Çalışmamızın amacı; COVID-19 pandemisinin çocuk ve ergen ruh sağlığı üzerine etkilerini, yataklı servisteki hastaların psikopatoloji oranları, şiddetleri, kendine zarar verme, çevreye zarar verme davranışları ve suisid girişimlerindeki değişiklikleri pandemi öncesi dönem ile kıyaslayarak geniş bir zaman aralığı ve hasta popülasyonu üzerinden incelemektir. GEREÇ VE YÖNTEM: Çalışmamızın vaka grubunu Sağlık Bilimleri Üniversitesi İstanbul Bakırköy Prof. Dr. Mazhar Osman Ruh Sağlığı ve Sinir Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi Çocuk ve Ergen Psikiyatrisi Yataklı Servisi'nde pandemi dönemi olarak belirlenen Mart 2020-Aralık 2021 tarihlerinde yatışı gerçekleştirilmiş 12-18 yaş arası 121 hasta, kontrol grubunu ise pandemi öncesi dönem olarak belirlenen Temmuz 2018-Mart 2020 tarihlerinde yatışı gerçekleştirilmiş 12-18 yaş arası 173 hasta oluşturmaktadır. Bu hastaların yatış dosyaları geçmişe dönük olarak incelenirken araştırmacı tarafından oluşturulan sosyodemografik veri formu doldurulmuştur. Ayrıca hastaların yatış süreçlerinde raporlanmış Pozitif ve Negatif Sendrom Ölçeği (PANSS), Young Mani derecelendirme ölçeği (YMRS), Çocuklar İçin Depresyon Ölçeği (ÇDÖ) ve Beck Depresyon Ölçeği (BDÖ) skorları kullanılmıştır. BULGULAR: Çalışma örneklemimizden vaka grubunu oluşturan pandemi döneminde yatışı olan hastalarda şizofreni tanısı ile yatışların anlamlı arttığı bulunmuştur (p=0,021). Ayrıca vaka grubu hastalarda yatış günü raporlanan ve hastalık şiddetini gösteren PANNS genel psikopatoloji (p=0,03) ve total ölçek skorlarının (0,017) ve taburculuk günü raporlanan PANNS total ölçek skoru ortalamalarının (p=0,019) anlamlı arttığı gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE: On the 11th of March 2020, due to the novel coronavirus pandemic declared as a pandemic by the World Health Organization (WHO), various changes and restrictions have been made in the field of work, education and social areas all over the world. Both these changes and regulations and the pandemic itself have had some short and long term effects on mental health. The aim of our study is to analyze the effects of COVID-19 pandemic on child and adolescent mental health through a wide time interval and patient population by comparing the changes in psychopathology rates, severity, self-harm, environmentally destructive behaviors and suicide attempts of inpatients with the pre-pandemic period. MATERIALS AND METHODS: The case group of our study consisted of 121 patients aged 12-18 years who were hospitalized in the Child and Adolescent Psychiatry Inpatient Service of Health Sciences University Istanbul Bakırköy Prof. Dr. Mazhar Osman Mental Health and Neurological Diseases Training and Research Hospital between March 2020 and December 2021, which was determined as the pandemic period, and the control group consisted of 173 patients aged 12-18 years who were hospitalized between July 2018 and March 2020, which was determined as the pre-pandemic period. While examining the hospitalization records of these patients retrospectively, the sociodemographic data form created by the researcher was filled out. In addition, Positive and Negative Syndrome Scale (PANSS), Young Mania Rating Scale (YMRS), Children's Depression Inventory (CDI) and Beck Depression Inventory (BDI) scores reported during the hospitalization process were used. RESULTS: It was found that hospitalizations with the diagnosis of schizophrenia increased significantly in patients hospitalized during the pandemic period, which constituted the case group from our study sample (p=0.021). In addition, it was shown that the mean PANNS general psychopathology (p=0.03) and total scale scores (0.017) reported on the day of hospitalization and indicating the severity of the disease and the mean PANNS total scale score reported on the day of discharge (p=0.019) increased significantly in the case group patients.