Koroner arter ektazi olan ve olmayan koroner yavaş akım hastalarında miyokardiyal performans indeksinin değerlendirilmesi ve platelet fonksiyonları ile ilişkisinin araştırılması
Evaluation of the myocardial performance index and investigation of its relationship with platelet functions in coronary SLOW FLOW patients with and without coronary artery ectasia
- Tez No: 790475
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA KARABACAK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Giriş: Koroner arterlerde anlamlı darlık olmaksızın epikardiyal koroner arterlerin anjiyografik görüntülenmesi sırasında geç temizlenmesi koroner yavaş akım (KYA) olarak tanımlanmaktadır. Koroner arter ektazisi (KAE) ise KYA'nın sekonder nedenleri arasında yer almakta ve benzer klinik, anjiyografik bulgulara neden olmaktadır. Biz bu çalışmada, KAE ve KYA hastalarında protrombotik durum ile ilişkili parametreleri ve ekokardiyografik olarak biventriküler fonksiyonları değerlendirmeyi amaçladık. Yöntemler: Çalışmaya koroner anjiyografi yapılan ve TIMI kare sayısı metoduna göre en az bir koroner arterinde KYA saptanan 60 hasta (25 kadın, 35 erkek; ortalama yaş 59±7) dahil edilmiştir. Hastalar KAE ile birlikte olan 32 KYA hastası (13 kadın, 19 erkek; ortalama yaş 60±6) ve KAE ile birlikte olmayan 28 KYA hastası (12 kadın, 16 erkek; ortalama yaş 58±7) olarak randomize edildiler. Ayrıca karşılaştırma için yaş, cinsiyet ve kardiyak risk faktörleri açısından benzer, koroner arterleri ve koroner kan akımı normal saptanan 27 kişi (19 kadın, 8 erkek; ortalama yaş 59±10) ile kontrol grubu oluşturuldu. Hastaların SV ve SağV, sistolik ve diyastolik parametrelerinin ölçümü amacıyla nabız dalgalı ve doku Doppler ekokardiyografi yapıldı. Ek olarak protrombotik süreç ile ilişkili rutin laboratuvar parametreleri ve SCUBE-1 (Signal peptide–CUB-EGF domain-containing protein-1) düzeyleri değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Introduction: Late clearance of epicardial coronary arteries during angiographic imaging without significant stenosis of the coronary arteries is defined as coronary slow flow (CSF). Coronary artery ectasia (CAE) is among secondary reasons of CSF which causes similar clinical and angiographic findings. In this study, we aimed to evaluate the parameters associated with prothrombotic status and echocardiographically biventricular functions in patients with CAE and CSF Methods: The study we included 60 patients (25 females, 35 males; mean age 59±7) who underwent coronary angiography and had CSF in at least one coronary artery according to the TIMI frame count method. The patients were randomized as 32 CSF patients with CAE (13 women, 19 men; mean age 60±6) and 28 CSF patients without CAE (12 women, 16 men; mean age 58±7). What's more, a control group of 27 people (19 women, 8 men; mean age 59±10) who were similar in terms of age, gender and cardiac risk factors and whose coronary arteries and coronary blood flow were found to be normal, was formed for comparison. Pulse wave and tissue Doppler echocardiography were performed to measure systolic and diastolic parameters on the LV and RV of the patients. In addition, routine laboratory parameters associated with the prothrombotic process and SCUBE-1 (Signal peptide-CUB-EGF domain-containing protein-1) levels were evaluated.